Automat spawalniczy – zasada działania

Spawanie polega na łączeniu elementów konstrukcji. Jest to praca wymagająca ogromnej precyzji w prowadzeniu narzędzia, a także doświadczenia. Spawalnicze roboty przemysłowe pozwalają na przeprowadzenie pełnej automatyzacji procesu produkcyjnego. Taka maszyna wykonuje spoiny po zaprogramowanej trajektorii ruchu z możliwością regulacji parametrów jak prędkość, kąt pochylenia czy zakosowanie. To doskonałe rozwiązanie w zakładach, w których produkowane są powtarzalne części, niezależnie czy mówimy tu o wysoko, średnio czy nisko skalowej produkcji.

Spawalnicze roboty przemysłowe i ich zastosowanie

Jakie korzyści niesie spawanie robotem? Przede wszystkim jest to idealna powtarzalność spoin. Na powstające spawy nie wpływa zmęczenie człowieka, który operuje uchwytem spawalniczym. Wydajność spawania zwiększa się, ponieważ czas jarzenia łuku podczas pracy z robotem jest zoptymalizowany, co dodatkowo oszczędza zużycie gazu osłonowego. Użycie robota lub cobota spawalniczego nie wymaga obecności wykwalifikowanego operatora. Prosta obsługa i automatyzacja to zalety, które pozwalają ograniczyć koszty i nakłady pracy w przedsiębiorstwie, w którym używane są roboty spawalnicze.

Czym charakteryzuje się robot spawalniczy CNC?

Zaawansowany technologicznie robot spawalniczy wykorzystuje wiele dostępnych technik spawalniczych w połączeniu ze sterowaniem numerycznym. Są to m.in.:

  1. spawanie elektryczne łukowe (MMA) – użycie spawarki elektrycznej do wytworzenia łuku w szczelinie między łączonymi elementami a elektrodą;
  2. spawanie punktowe – zgrzewanie elementów na małym obszarze lub wstępne szczepianie elementów;
  3. spawanie ultradźwiękowe – łączenie materiałów (np. folii lub cienkich warstw metali) przy pomocy szybkich drgań mechanicznych, czyli fal akustycznych o częstotliwości ok. 20 kHz i nacisku;
  4. spawanie plazmowe (PAW) – zgrzewanie przez ogniskowanie łuku elektrycznego;
  5. spawanie metodą TIG – spawanie przy użyciu łuku elektrycznego z nietopliwej elektrody wolframowej. Odbywa się ono w osłonie wytwarzanej z gazu;
  6. spawanie MIG – łączenie materiałów za pomocą łuku elektrycznego z elektrody topliwej (drutu podawanego w sposób ciągły) w osłonie gazu.

Spawanie za pomocą robotów przemysłowych jest prostsze niż spawanie tradycyjną metodą. Możesz w ten sposób zachować nieporównywalnie większą precyzję przy użyciu nowoczesnej techniki komputerowej. Dzięki temu Twoi pracownicy zyskają konkretne wsparcie w pracy i będą mieli możliwość osiągnąć najlepsze możliwe wyniki w łączeniu różnych materiałów za pomocą spawania.

Zakup robota spawalniczego CNC to dobra inwestycja, która korzystnie wpływa na jakość wykonywanych spawów, ich powtarzalność, szybkość i precyzję. Zastosowanie maszyn spawalniczych pozwala zminimalizować problem braku wykwalifikowanej kadry. Dzięki nim można zapewnić wysoką jakość tworzonych spoin przy jednoczesnej dobrej wydajności procesu spawania.