Nadwozie samochodu – co trzeba wiedzieć na temat budowy?

Nadwozie samochodu jest zbudowane z blach, które następnie łączone są ze sobą na zakładkę. W kolejnym etapie zgrzewa się je punktowo. Taka budowa występuje najczęściej w nowoczesnych samochodach. W przypadku starszych pojazdów można spotkać połączenia spawane. Stosuje się też klejenie czy lutowanie laserem. Niestety tak jak wszystko i nadwozie samochodu może szybko się zużywać i wtedy występuje zjawisko korozji szczelinowej. Trzeba zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę korodowania nie można uniknąć, ale można je spowolnić. Ważne jest więc stosowanie blach ocynkowanych, ale też uszczelniania połączeń, gdzie sprawdzą się kleje anaerobowe. Można też zabezpieczać profile, używając preparatów woskowych. Uszczelnienie połączeń zapobiega przedostawaniu się kurzu, ale też powietrza, a przy tym stanowi zabezpieczenie antykorozyjne. Pamiętajcie jeszcze o tym, że uszczelnienie i zabezpieczenie musi być odpowiednio wykonane przy zastosowaniu właściwych materiałów. Co ciekawe, te prace można wykonać samodzielnie, wybierając odpowiednie produkty. Do wyboru są choćby masy poliuretanowe czy silanowe i trzeba przyznać, że obie dobrze się sprawdzają.

Poznajcie rodzaje mas uszczelniających

Chcąc uszczelnić połączenie blachy nadwozia, trzeba wiedzieć o tym, że konieczne jest odtworzenie fabrycznie nałożonej powłoki. Jednak w przypadku montażu w fabryce odbywa się to w wysokotemperaturowym procesie, co rzecz jasna nie jest możliwe, gdy wykonujecie pracę samodzielnie. Na szczęście można kupić masy uszczelniające, które mają różnego rodzaju ściegi, a dzięki temu można odwzorować fabryczne struktury. Masy poliuretanowe nakłada się na spoiny zgrzewane i spawane po połączeniu blach. Tutaj sprawdza się też uszczelnienie przy pomocy kleju do śrub. Wszędzie tam, gdzie występują łączenia śrubowe taki klej jest wręcz niezbędny. Należy zdawać sobie sprawę, że masy poliuretanowe nie są bardzo odporne na działanie promieni słonecznych, dlatego muszą być jeszcze polakierowane bądź przykryte warstwą ochronną. Lakiery wodorozcieńczalne zawierają alkohol, który negatywnie wpływa na masy poliuretanowe, stąd też dopiero po całkowitym utwardzeniu można zastosować taki lakier. Natomiast masy na bazie silanów można nakładać pomiędzy blachy także przed zgrzewaniem. Nie tylko uszczelniają, ale też tworzą świetne zabezpieczenie antykorozyjne. Stosując silany, można wykonać zarówno uszczelnienie, jak i zabezpieczenie czy nawet ściegi. Warto jeszcze wiedzieć, że takie masy są masami ekologicznymi. Nie tylko nie mają zapachu, ale też nie zawierają rozpuszczalników. Są odporne na działanie promieni słonecznych czy innych czynników zewnętrznych, w tym benzyny, olejów czy soli. Masy na bazie silanów można lakierować, wykorzystując system „mokre na mokre”, co przyspiesza pracę.

Poznajcie rodzaje uszczelnianych powierzchni

Uszczelnienie połączeń obrzeżnych występuje na krawędziach drzwi, pokrywy silnika czy też bagażnika. W tym przypadku nie można zastosować techniki spawania czy zgrzewania, gdyż pokrywa blachy musi być gładka. Dlatego trzeba wybrać klejenie. Doskonale sprawdzi się klej anaerobowy, który świetnie mocuje połączenia, ale też uszczelnia. Kształt ściegu trzeba odtworzyć. Można to zrobić przycinając dysze. Skrzydełka dyszy pomagają też utrzymać odległość ściegu masy od krawędzi blachy.

Uszczelnienie strukturalne połączeń zakładkowych

Uszczelnienie połączeń zgrzewanych blach ma różne kształty. Dodatkowo może być wykonane z różnych materiałów. Można do uszczelnień zastosować masę kauczukową, przy czym trzeba pamiętać, że najlepiej nakładać ją pędzlem. W przypadku masy poliuretanowej stosuje się różne wałki, choćby okrągłe, wypukłe czy nawet płaskie. Można też uszczelnić połączenia blach poszycia bocznego i również tutaj należy nakładać ściegi masy uszczelniającej.