PKN Orlen sfinalizowała przejęcie części biznesu związanej z produkcją i sprzedażą polietylenu LDPE od spółki Basell Orlen Polyolefins, w której jest udziałowcem. Zgodę na realizację transakcji wydały urzędy antymonopolowe w Polsce i Holandii.
Produkcja folii polietylenowej. Fot. ilustr. zyabichAdobe Stock
Zdolności produkcyjne przejętych aktywów to 100 tys. ton rocznie, które pokrywają jedną trzecią krajowego zapotrzebowania.
Polietylen niskiej gęstości, czyli LDPE, jest używany do produkcji wyrobów konsumenckich i przemysłowych, jak folie, worki, kanistry, opakowania do żywności, a także elementy urządzeń elektronicznych (przewody i kable). Może być w pełni poddany recyklingowi.
W Europie Środkowej Polska jest największym konsumentem polietylenu LDPE. Krajowe zapotrzebowanie na to tworzywo sztuczne wynosi 300 tys. ton rocznie, a w regionie prawie 800 tys. ton przy zdolnościach produkcyjnych na poziomie 520 tys. ton. Z prognoz wynika, że w 2025 r. popyt na LDPE osiągnie 890 tys. ton w Europie Środkowej, a w kraju 312 tys. ton, czyli około 35%.
W lipcu 2022 r. Orlen podpisał przedwstępną umowę na przejęcie części aktywów Basell Orlen Polyolefins (BOP). Transakcję sfinalizował po uzyskaniu zgód urzędów antymonopolowych. W BOP 50% udziałów ma holenderska spółka LyondellBasell Industries. Po przejęciu produkcji LDPE przez płocki koncern BOP skoncentruje się na rozwoju technologii PP, stosowanej do wytwarzania polipropylenu oraz HDPE (polietylen dużej gęstości).
Koncern pracuje nad koncepcją rozbudowy instalacji polietylenu LDPE w Płocku. Z holenderską spółka podpisał umowę na licencję i projekt bazowy.
Przeczytaj także: CPK – czwarty wielki kontrakt. Na integrację systemów lotniczych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.