Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S10 Toruń Zachów–Toruń Południe, czyli południową obwodnicę miasta.
Droga ekspresowa S10 Toruń Zachód–Toruń Południe, stan aktualny. Fot. GDDKiA
W ramach robót powstanie droga ekspresowa o długości 11,8 km. Zaplanowano na niej dwa węzły: Toruń Podgórz i Toruń Czerniewice. Trasa skróci dojazdy do autostrady A1 mieszkańcom Bydgoszczy i Torunia.
S10 południowa obwodnica Torunia została oddana do użytku w 2006 r. jako jednojezdniowa droga ekspresowa. Podczas prac odcinek dawnej DK10 (ul. Bydgoska), odłączony wtedy od drogi obwodowej będzie ponownie połączony z drogą krajową nr 10 w Cierpicach już jako droga wojewódzka.
Południowa obwodnica Torunia w ciągu S10. Źródło: GDDKiA
Wykonawcę po raz pierwszy wybrano w styczniu 2022 r., ten jednak nie zdecydował się na podpisanie umowy (konsorcjum NDI (lider), NDI Sopot, SP Sine Midas Stroy). Kolejnego wskazano we wrześniu ubiegłego roku, ale doszło do odwołania od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). GDDKiA musiała unieważnić wybór oferty. Ostatecznie, po ponownej analizie, jako najkorzystniejszą uznano propozycję konsorcjum firm Rubau Polska (lider) i Poltores, które za prawie 340 mln zł wykona zadanie. W przetargu wpłynęło siedem ofert, pozostałe złożyły Polaqua, Budimex, PUT Intercor, Strabag i konsorcjum Kobylarnia (lider), Mirbud.
Południowa obwodnica Torunia w ciągu S10 obecnie. Fot. GDDKiA
Przewidywany czas realizacji to 41 miesięcy od podpisania kontraktu (nie liczą się okresy zimowe podczas robót budowlanych) do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. W ciągu 15 miesięcy wykonawca ma złożyć wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
Przeczytaj także: Najdłuższy odcinek S6 w woj. pomorskim ma zgodę na budowę
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.