Naftoport, spółka z Grupy PERN, podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy terminalu o głębokowodne stanowisko przeładunków ropy naftowej i produktów naftowych. Będzie ono przyjmować wielkie zbiornikowce oceaniczne.
Naftoport zostanie rozbudowany. Fot. Naftoport
- Nowy terminal pozwoli na przeładunki 9 mln ton produktów rocznie
- W 2022 r. Naftoport osiągnął wynik na poziomie 25 mln ton
- Zdolności przeładunkowe to 36 mln ton ropy oraz 4 mln ton produktów naftowych rocznie
Przypłyną ogromne zbiornikowce
Terminal Naftoportu bije w ostatnich latach rekordy w przeładunkach, a sytuacja gospodarcza na świecie jest impulsem do inwestycji w infrastrukturę. Aktualna sytuacja międzynarodowa w sposób radykalny przemodelowała architekturę dostaw surowców do Europy, w tym także do Polski. Naszymi naftowymi oknami na świat są Naftoport i terminal paliwowy w Dębogórzu – one dziś wychodzą na pierwszy plan w agendzie bezpieczeństwa surowcowego Polski, bo umożliwiają skuteczne dostawy ropy naftowej i paliw drogą morską – podkreślił Paweł Stańczyk, prezes PERN.
Fot. Naftoport
W wyniku rozbudowy powstanie szóste stanowisko przeładunków i drugie pozwalające na przyjmowanie wielkich zbiornikowców oceanicznych klasy VLCC o długości ponad 300 m i szerokości do 60 m, przy ich zanurzeniu ograniczonym do 15 m. Maksymalny ładunek może mieć 180 tys. ton, co oznacza, że możliwości planowanego obiektu wyniosą 9 mln ton produktów rocznie.
Rekordy przeładunków i trend wzrostowy
Naftoport w ciągu pięciu lat podwoił wielkość przeładunków dochodząc do niemal 25 mln ton w 2022 r. Możliwości są jednak większe: ponad 36 mln ton ropy oraz 4 mln ton produktów naftowych rocznie. W terminalu przeładowuje się ropę naftową, benzyny, olej napędowy, paliwa lotnicze, olej opałowy, kondensaty i komponenty.
Fot. Naftoport
Na ten rok zakładamy dalsze, bardzo znaczące zwiększenie obrotów, a dalej – utrzymanie tak wysokiego poziomu na przestrzeni dekad. Głównym celem inwestycji jest wzmocnienie pewności ciągłości operacyjnej oraz pełnej dostępności Naftoportu dla zgłaszanych dostaw surowcowych – powiedział Andrzej Brzózka, prezes Naftoportu.
Projekt stanowiska przygotuje spółka PPBH Aquaprojekt z Gdańska od 30 lat obecna na rynku inwestycji portowych.
Przeczytaj także: Wzrośnie wydobycie ropy naftowej i gazu ze złóż w wodach Norwegii
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.