• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Domy z potencjałem. Jakie projekty domów do późniejszej adaptacji poddasza?

Opublikowano: 08-05-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Kiedy decydujemy się na budowę domu nie od razu wiemy co w przyszłości przyniesie nam los. Wybierając projekty domów do realizacji warto pomyśleć o takim, który da nam możliwość ewentualnej rozbudowy. Jakie projekty kryją w sobie potencjał do wykorzystania? Które domy łatwo rozbudować, przy których napotkamy trudności? Poznajmy najlepsze projekty domów do adaptacji poddasza na cele mieszkalne.


Wizualizacja do projektu. Dom przy Przyjemnej 30. Źródło: galeriadomow.pl Wizualizacja do projektu. Dom przy Przyjemnej 30. Źródło: galeriadomow.pl

Parterowe projekty domów – odkryj potencjał poddasza

Przeglądając projekty domów w poszukiwaniu tego idealnego do realizacji mamy do dyspozycji trzy główne typy budynków; projekty domów parterowych, domy z poddaszem użytkowym i projekty domów z pełnym piętrem. Wybierając domy z poddaszem i piętrem od razu decydujemy się na zagospodarowanie górnej kondygnacji. W przypadku takich projektów dalsza rozbudowa nie wydaje się sensownym rozwiązaniem. Musielibyśmy podnosić dach, lub nadbudowywać całe piętro. Poza tym projekty domów z poddaszem, czy piętrem zakładają całościowe wykończenie domu, który urządzony tylko w połowie nie będzie w pełni funkcjonalny. Najlepsze do rozbudowy są projekty domów parterowych. Program funkcjonalny zapewnia nam wszelkie niezbędne pomieszczenia na parterze, zostawiając do dyspozycji i indywidualnego zagospodarowania poddasze. Domy typu bungalow mogą, ale nie muszą być poddane rozbudowie i dlatego są bardziej uniwersalne. Możliwość adaptacji strychu na cele mieszkalne jest dobrym zabezpieczeniem dla rodziny, która z biegiem czasu może potrzebować więcej miejsca dla kolejnych domowników. Jakie projekty domów parterowych wybierać do skutecznego i funkcjonalnego zagospodarowania poddasza? Kilka czynników jest w tym przypadku bardzo istotnych.

Dach dwuspadowy – więcej światła, więcej miejsca na poddaszu

O wiele łatwiej i skuteczniej zaaranżujemy poddasze w parterowym domu z dachem dwuspadowym. Parterówki z dachem dwuspadowym gwarantują więcej miejsca, ze względu na mniejszą ilość załamań dachu i wynikających z takiej konstrukcji skosów. Projekty domów z dachem dwuspadowym mają przewagę nad domami z dachem wielospadowym również jeśli chodzi o skuteczność doświetlenia poddasza. Dwuspadowe parterówki posiadają dwie ściany szczytowe, w których możemy umieścić stałe okna, lepiej wpuszczające światło niż okna połaciowe. W konstrukcjach dwuspadowych łatwiej wykonać również lukarnę doświetlającą, czy nowoczesne okno balkonowe umieszczone w połaci dachowej. Geometria dachu to nie jedyne aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając projekt domu z potencjałem do późniejszej adaptacji. Ważne są również nie widoczne na pierwszy rzut oka szczegóły konstrukcyjne.

Dom przy Olchowej 4. Fot. galeriadomow.pl
Dom przy Olchowej 4. Fot. galeriadomow.pl

 

Przyjazna konstrukcja – jakie projekty domów łatwo adaptować?

Istnieje szereg istotnych zabiegów architektoniczno-konstrukcyjnych, które decydują o tym, czy wybrany przez nas projekt domu będzie łatwy, lub trudny w dostosowaniu poddasza na cele mieszkalne. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Ważne są wszelkie ułatwienia pozwalające niższym kosztem zdobyć dodatkową powierzchnię strychu dla siebie. Jednym z nich jest konstrukcja stropu. Jeśli wybierzemy projekty domów z solidnym stropem żelbetowym możemy być pewni, że konstrukcja przeniesie obciążenia związane z adaptacją poddasza. Domy z lekkim stropem drewnianym trzeba najpierw przeprojektować w zakresie konstrukcji stropu, a potem aranżować pomieszczenia poddasza. Kolejnym ułatwieniem w odzyskiwaniu ukrytego potencjału poddasza są schody od razu zaprojektowane w planach budynku. Jeśli są już przewidziane odpada nam konieczność znajdywania dla nich dodatkowego miejsca (kosztem rezygnacji z jakiegoś pomieszczenia) i przebijania w otworu w stropie. Projekty domów parterowych z zaprojektowanymi schodami na strych są o wiele bardziej przyjazne w adaptacji niż domu, które ich nie posiadają. Łatwiej poradzimy sobie również z urządzaniem strychu na kolejne pokoje, gdy wybierzemy projekty domów z zaprojektowanymi oknami w ścianach szczytowych. Gotowe okna to połowa sukcesu. Zostaje tylko prowadzenie instalacji wewnętrznych, dodatkowe doświetlenie połaciowymi oknami i możemy urządzać poddasze na własny użytek.

Jaki jest więc przepis na idealny projekt domu do adaptacji poddasza na cele mieszkalne? Parterowy, z dachem dwuspadowym, oknami w ścianach szczytowych, schodach na poddasze i solidnym stropem żelbetowym. Oczywiście inne domy parterowe też możemy dostosować do rosnących potrzeb mieszkaniowych, lecz będzie to wymagało większych środków finansowych i większego nakładu pracy. Opisywane projekty domów można znaleźć na stronie: https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!