Konferencja Budowa Farm Wiatrowych - #BFW2023 to nowa inicjatywa Wydawnictwa Inżynieria, która ma stać się platformą wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy różnymi stronami procesu inwestycyjnego związanego z realizacją morskich farm wiatrowych. Dwudniowe wydarzenie będzie koncentrować się na inżynierskich niuansach realizacji zarówno budowy, jak i przyłączy elektrowni oraz możliwościach technicznych posadowienia morskich farm wiatrowych i ich przyłączy, a także realizacji budowy portów instalacyjnych i serwisowych.

Dr inż. Dawid Augustyn, Piotr Walasik i Janusz Czajkowski z firmy Ramboll Polska sp. z o.o. omówią podczas wydarzenia metody projektowania elementów morskich farm wiatrowych oraz ryzyko związane z tym procesem.

Cyfrowe bliźniaki w projektowaniu turbin wiatrowych

Technologia cyfrowych bliźniaków (ang. Digital Twin) ma szanse znacząco poprawić proces projektowy morskich turbin wiatrowych jak również zoptymalizować obsługę już istniejących turbin. W wystąpieniu Zastosowanie technologii Digital Twin w projektowaniu i monitoringu MFW Dawid Augustyn zaprezentuje technologię cyfrowych bliźniaków w zastosowaniu do morskich turbin wiatrowych. Podzieli się z uczestnikami wieloletnim doświadczeniem w zastosowaniu tego rozwiązania. Przybliży je na przykładzie produktu True Digital Twin i poda kilka przykładów innych aplikacji.

Trendy w projektowaniu fundamentów morskich farm wiatrowych

Narzędzia projektowe oraz trendy w projektowaniu fundamentów morskich farm wiatrowych. Tym zagadnieniem zajmie się Piotr Walasik. Dokona przeglądu oprogramowania używanego w projektowaniu morskich farm wiatrowych z krótkim opisem ogólnym każdego z nich. Omówi też trendy w projektowaniu fundamentów elektrowni morskich w Polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej oraz globalne.

Ryzyko w precesie projektowym

Janusz Czajkowski przedstawi proces projektowy MEW jako istotny element mitygowania ryzyka inwestycji. Ze względu na dużą złożoność, inwestycje związane z Morskich Energetyką Wiatrową charakteryzują się wysokim poziomem ryzyka i są szczególnie wrażliwe na zmiany otoczenia między innymi w aspekcie technicznym, komercyjnym oraz regulacyjnym. Ryzyko (i szansa) jest obecne na każdym etapie projektu, a dotyczy przede wszystkim kosztów, czasu i zakresu oraz związanej z tym jakości oraz terminu rozpoczęcia eksploatacji. Zmienne projektowe zwykle określane jako ryzyko mogą zostać przekształcone w szanse, jeśli zostaną odpowiednio przewidziane, opisane i wycenione oraz aktualizowane na poszczególnych etapach procesu projektowania.

Nowa tematyka – sprawdzona formuła

Konferencja Budowa Farm Wiatrowych jest nowym projektem w portfolio Wydawnictwa Inżynieria, które w ciągu dwóch dekad zorganizowało ponad 50 branżowych konferencji i kongresów, wydaje portal inzynieria.com oraz tworzy inspirujące oraz cieszące się uznaniem projekty pomagające nawiązać dialog biznesu ze środowiskiem naukowym.

 

Na uczestników Konferencji BFW czeka nie tylko wiedza, ale i atrakcje. Oprócz części merytorycznej, organizatorzy przewidzieli w programie także kolację biesiadną, podczas której będzie czas na kuluarowe rozmowy i nawiązywanie kontaktów. 

Zapraszamy na stronę Konferencji.

Przeczytaj także: Rozwój morskiej branży wiatrowej z perspektywy globalnej