Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłasza przetargi na prace przygotowawcze dla pierwszych odcinków kolei dużych prędkości Warszawa–CPK–Łódź i Łódź–Sieradz–Wrocław. Zamówienia dotyczą rozbiórek, wycinek, prac geologicznych i archeologicznych. W planie jest podpisanie umów ramowych z 75 wykonawcami.
Cztery przetargi dla linii kolei dużych prędkości. Fot. ilustr. aapsky/Adobe Stock
- W przetargu na prace rozbiórkowe umowy zostaną podpisane z 30 wykonawcami
- Zamówienie na rozpoznanie geologiczne obejmą 15 oferentów, a wycinki drzew – 30
- Spośród wyłonionych podmiotów kontrakty cząstkowe uzyskają najtańsi
Wykonawcy w ciągu ośmiu lat zrealizują roboty przygotowawcze dla dwóch najważniejszych części tzw. igreka, czyli linii kolejowych między Warszawą i Łodzią oraz Łodzią i Wrocławiem. To 340 km tras, na których pociągi pojadą z maksymalną prędkością 250 km/godz.
Przetargi dotyczą trzech obszarów:
- robót rozbiórkowych wraz z pracami towarzyszącymi (m.in. zgłoszenia wykonania w oparciu o projekty, uzyskania zgód administracyjnych i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej);
- rozpoznania podłoża budowlanego wraz z opisem metodyki badań gruntowych i modelem geologicznym;
- wycinki drzew i krzewów oraz prac porządkowych, m.in. karczowania karpin i frezowania pni wraz z zagospodarowaniem biomasy.
Prace ruszą już w tym roku
Pierwsze roboty w ramach zawartych umów ramowych powinny rozpocząć się zgodnie z harmonogramem już w tym roku. Najpierw dla szprychy nr 9 na odcinku Warszawa–CPK–Łódź, z którego pasażerowie mają zacząć korzystać w 2028 r. wraz z uruchomieniem I etapu lotniska. Liczymy na wyłonienie w przetargach doświadczonych wykonawców, którzy sprawnie przygotują teren budowy dla linii kolejowych – mówi Marek Langer, dyrektor biura realizacji podprogramu kolejowego CPK.
Źródło: CPK
Cztery postępowania dla kolei dużych prędkości
Ogłoszono już pierwszy przetarg na prace rozbiórkowe. Umowy ramowe zostaną podpisane z 30 wykonawcami, po 15 na każdy z dwóch odcinków linii kolejowych. Dwa kolejne postępowania będą dotyczyć rozpoznania geologicznego (15 oferentów) i wycinki drzew (30). Maksymalna wartość tych trzech zadań ma wynieść 280 mln zł netto.
Czwarty przetarg to zamówienie na nadzór archeologiczny. Kryteria wyboru obejmą doświadczenie i kwalifikacje oferentów.
Umowy ramowe
Z wykonawcami zostaną podpisane umowy ramowe, a spośród nich będą kwalifikowane firmy na podstawie ceny w postępowaniach cząstkowych.
Dla pięciu odcinków kolei dużych prędkości wybrano warianty inwestorskie, czyli preferowane przebiegi linii kolejowych. To 140 km między Warszawą, CPK i Łodzią, 200 km – Łodzią, Sieradzem i Wrocławiem (trasy te są już projektowane), 150 km dla szlaku Sieradz–Poznań, 40 km na Podkarpaciu (Łętownia–Rzeszów) i 70 km na Śląsku (Katowice–Ostrawa w Czechach).
Przeczytaj także: Zamontowano największą kolumnę w powstającym kompleksie olefin
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.