Spółka CPK wybrała wariant inwestorski linii kolei dużych prędkości Katowice–Ostrawa. Wskazany przebieg ma wymagać najmniej wyburzeń, ma też najsłabiej oddziaływać na środowisko ze wszystkich rozważanych tras.

- Linia kolejowa Katowice–Ostrawa to element transeuropejskiej sieci transportowej
- Po wybudowaniu linii podróże do Warszawy z Rybnika zajmą 2 godz.
- Jastrzębie-Zdrój zyska dostęp do kolei
Trudności w projektowaniu przebiegu linii Katowice–Ostrawa
Koleje dużych prędkości mają ścisłe wymagania parametrów technicznych, np. związanych z geometrią toru. W regionie z licznymi obszarami szkód górniczych i terenów cennych przyrodniczo, był to wyzwanie projektowe. Utrudnieniem była też rozległa zabudowa w sąsiedztwie autostrady A1.
Wariant inwestorski linii kolejowej Katowice–Ostrawa. Źródło: CPK
Ostatecznie wskazano wariant budowy linii kolejowej z nowymi stacjami w Żorach Północnych i Mszanie, możliwością powstania terminalu intermodalnego w Wodzisławiu Śląskim, a także wykonaniem dodatkowego odcinka łączącego Wodzisław Śląski z centrum Jastrzębia-Zdroju i fragmentów pozwalających na połączenia m.in. Rybnika oraz Żor z Katowicami, a także resztą kraju. Jastrzębie-Zdrój to największe w Polsce miasto bez dostępu do kolei.
Wizualizacja przystanku Jastrzębie-Zdrój Centrum. Źródło: CPK
Krótszy czas przejazdów
Do tego miasta przejazd pociągiem regionalnym z Katowic ma zająć 50 min (35 min przyspieszonym). Między Rybnikiem a Katowicami podróż potrwa 25 min (aktualnie 50 min), z Wodzisławia Śląskiego do stolicy Śląska 40 min (teraz ponad 60 min). Do Warszawy z Jastrzębia-Zdroju i Rybnika czas dojazdu wyniesie 2 godz.
Linia kolejowa Katowice–Ostrawa jest częścią transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), docelowo ma być łącznikiem Katowic, Krakowa i Warszawy z Brnem, Pragą, Bratysławą, Wiedniem i Budapesztem.
Linia kolei dużych prędkości dla połączeń międzynarodowych. Źródło: CPK
Kryteria wyboru przebiegu linii kolei dużych prędkości
Prze wyborem trasy na kilku etapach projektowania ( strategiczne studium lokalizacyjne, dwie fazy studium ekonomiczno-techniczno-środowiskowego) zorganizowano 98 spotkań z mieszkańcami i samorządowcami w 15 gminach.
W studium wykonalności linii kolejowej przeanalizowano warianty tras pod kątem kryteriów technicznych, eksploatacyjnych, ekonomicznych, społecznych, środowiskowych, ukształtowania terenu i zagospodarowania przestrzennego. Wybrany szlak (z czterech rozpatrywanych) pozwoli na uzyskanie prędkości maksymalnej 250 km/godz., wymaga najmniejszego zakresu wyburzeń i ma najmniejszy wpływ na korytarze ekologiczne i szlaki migracyjne zwierząt.
Przeczytaj także: Warszawa Zachodnia – przetarg na trasę w tunelu tramwajowym

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.