• Linia kolejowa Sieradz–Poznań będzie liczyć 155 km, a z łącznicami 220 km
  • Wybrany wariant przebiegu oceniono na najmniej ingerencyjny pod względem społecznym i środowiskowym
  • Po wybudowaniu szlaku czas podróży między Poznaniem a Warszawą ma spaść z 3 do 2 godz.

Kolej dużych prędkości w Wielkopolsce i woj. łódzkim

Wybrano jeden z czterech wariantów linii kolejowej Sieradz–Poznań. Decyzję podjęto na podstawie analiz z uwzględnieniem czynników m.in. technicznych, ekonomicznych, społecznych i środowiskowych. Trasa kolei dużych prędkości (KDP) będzie liczyć 155 km, a z łącznicami ponad 220 km. Większość tego elementu „szprychy” CPK nr 9 znajdzie się na terenie woj. wielkopolskiego. Tylko okolice Sieradza, Błaszek i Wróblewa są położone w woj. łódzkim.


Najmniej ingerencyjny wariant przebiegu trasy

Wskazany wariant W9 to połączenie odcinków W1, W2 i W3, najlepiej ocenionych w konsultacjach społecznych i pod względem środowiskowym. Oznacza najmniejszą liczbę kolizji z budynkami mieszkalnymi, najmniej ingeruje w obszary cenne przyrodniczo i wypada najkorzystniej pod względem kolizji z ujęciami wody i zabytkami – mówi Radosław Kantak, członek zarządu CPK ds. inwestycji kolejowych.

Przeprowadzono 107 spotkań z samorządowcami i mieszkańcami 21 gmin, po których otrzymano ponad 16 tys. uwag i opinii. Dodatkowo odbyło się 29 spotkań z podmiotami branżowymi, jak PKP Polskie Linie Kolejowe i Aquanet Poznań oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

Nowa stacja, skrócenie czasu podróży

W efekcie ustalono m.in., że pociągi będą się zatrzymywać w centrum Kalisza, powstanie stacja Nowe Miasto nad Wartą. Przebieg linii kolejowej pozwoli uniknąć kolizji w gminach Błaszki i Środa Wielkopolska. Łącznice zapewnią możliwości ruchu regionalnego, które pozwolą na zjazd na działające stacje w Jarocinie, Środzie Wielkopolskiej i Ostrowie Wielkopolskim.

Planowany szlak umożliwi skrócenie czasów przejazdów, np. z 3 do 2 godz. między Warszawą a Poznaniem, a Kaliszem i stolicą z 3 godz. do 85 min. Przy projektowej prędkości maksymalnej 350 km/godz. na trasie będzie obowiązywać 250 km/godz. Otwarcie linii kolejowej Sieradz–Poznań zaplanowano po zakończeniu I etapu budowy lotniska CPK i oddaniu do użytku trasy KDP Warszawa–Łódź (trwa już jej projektowanie).

Program kolejowy CPK zakłada budowę około 2 tys. km nowych linii. Założenie jest takie, że dojazd z większości największych miast Polski do CPK i Warszawy zajmie maksymalnie 2,5 godziny.

Przeczytaj także: Linia kolei dużych prędkości połączy Katowice z Ostrawą w Czechach