• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Szczecin – rozpoczęło się nasuwanie mostu kolejowego nad Regalicą

Opublikowano: 27-06-2023 Źródło: PKP PLK, inzynieria.com

Budowa mostu kolejowego nad Regalicą to inwestycja szczecińskich Wód Polskich. Wyższy od starego obiekt umożliwi sprawniejsze prowadzenie akcji lodołamania, poprawi ruch kolejowy i żeglugowy. Właśnie rozpoczęło się nasuwanie konstrukcji.


Nasuwanie nowego mostu na Regalicy w Podjuchach. Fot. Wody Polskie Nasuwanie nowego mostu na Regalicy w Podjuchach. Fot. Wody Polskie
  • Nowy most umożliwi poszerzenie szlaku żeglugowego z 12,73 m do 50 m
  • Prześwit zwiększy się do 6,2 m, ponad poziom tzw. wielkiej wody żeglownej
  • Na przeprawie znajdą się dwa tory kolejowe o długości około 300 m

Ważna inwestycja dla żeglugi i przewozów kolejowych

Budowa mostu nad Regalicą jest jedną z największych inwestycji infrastrukturalnych w woj. zachodniopomorskim. To przedsięwzięcie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie realizowane w ramach Programu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Swoje zadania realizują też PKP Polskie Linie Kolejowe.

Podstawowym celem jest zwiększenie prześwitu mostu, co ułatwi ruch żeglugowy oraz pracę lodołamaczy w czasie zagrożenia zimową powodzią zatorową. Dwutorowa linia kolejowa usprawni przejazdy pociągów.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie


Stary most odchodzi do przeszłości

Stara, pochodząca z 1877 r. przeprawa z przęsłem obrotowym, a później zwodzonym o długości 17 m (zamontowanym w latach 30. XX wieku) nie spełnia już współczesnych potrzeb. Niski prześwit pod mostem i szerokość toru dla jednostek pływających 12,73 m utrudniała żeglugę i przewozy kolejowe. Statki i barki czekały na przejazd pociągów, a pociągi zatrzymywały się, gdy przęsło było podniesione dla jednostek pływających. Pod nowym mostem szerokość szlaku żeglownego wyniesie 50 m. Zostaną na nim zamontowane dwa tory o długości 300 m z siecią trakcyjną. Zwiększy się prędkość składów pasażerskich do 120 km/godz. i towarowych do 90 km/godz. Na starym obiekcie jest tylko jeden tor.

Po zakończeniu inwestycji stary most zostanie rozebrany, pozostanie jedynie wpisane do rejestru zabytków przęsło zwodzone. Ruch kolejowy zostanie poprowadzony nową przeprawą o prześwicie pionowym wynoszącym 6,2 m. Zwiększy się przepustowość przewozów pasażerskich i towarowych ważnej linii, tzw. Nadodrzanki, łączącej Szczecin z Wrocławiem.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Lepsza ochrona przeciwpowodziowa, modernizacja kolei

Roboty kolejowe obejmują ułożenie 12 km torów i montaż sieci trakcyjnej oraz instalację elektronicznego systemu sterowania ruchem. Nad ul. Szklaną w Szczecinie powstanie kolejowy wiadukt jednoprzęsłowy, a na stacji Szczecin Podjuchy peron o długości 400 m oraz przejście podziemne z zadaszeniem i windami.

Większy prześwit (ponad poziom tzw. wielkiej wody żeglownej) i szerokość szlaku wodnego zwiększą ochronę przeciwpowodziową w Szczecinie i pozwolą na skuteczne prowadzenie polsko-niemieckiej akcji lodołamania. Poprawią się też warunki żeglugi i transportu towarów barkami.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Wraz z inwestycją przewidziano działania wzmacniające ochronę przeciwpowodziową miejscowości położonych wzdłuż Odry Środkowej i Dolnej, m.in. Szczecina, Słubic i Gryfina – budowę nowych i modernizację istniejących obwałowań dla usprawnienia przepływu wód powodziowych oraz kry w okresach zagrożenia zatorami lodowymi. Wał przeciwpowodziowy wzdłuż Odry zostanie wzmocniony oraz poszerzony, a w okolicy Słubic powstanie nowy odcinek zabezpieczający miasto.

Przeczytaj także: Koniec rozbiórki mostu przez Wisłę w Sandomierzu. Jest miejsce pod nowy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.