• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Uszczelniacze do betonu

Opublikowano: 06-10-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Beton jest gwarantem trwałości i stateczności wznoszonych konstrukcji, zatem to od jego jakości w znacznym stopniu zależy funkcjonalność obiektów budowlanych, jak i bezpieczeństwo użytkowników. Niestety, właściwości betonu wielokrotnie ustępowały pod naporem wymogów stawianych przez człowieka i środowisko, stąd stała konieczność wzbogacania mieszanek betonowych o materiały stałe (dodatki) bądź płynne (domieszki). Jaki wpływ na jej strukturę ma uszczelnianie betonu?


Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Czym jest uszczelnianie betonu?

Uszczelnianie betonu polega na stosowaniu różnych materiałów lub technologii w celu zabezpieczenia powierzchni betonowej przed wnikaniem wody, wilgoci, substancji chemicznych lub innych czynników zewnętrznych, wpływających negatywnie na trwałość i wytrzymałość zastygniętego betonu. Hydroizolacje ograniczają degradację struktury materiałowej, poprzez ograniczenie wpływu wody i innych substancji niepożądanych.

Współczesne technologie, jak i bogata wiedza specjalistyczna, pozwalają naukowcom i inżynierom określić skład domieszek bądź dodatków w proporcjach gwarantujących regulowanie wybranych właściwości betonu, czego przykładem są działania podejmowane przez renomowanego dostawcę nowoczesnych rozwiązań w zakresie uszczelnień betonu i renowacji budownictwa, firmę Schomburg.

Uszczelnianie betonu – uszczelnianie metodą „krystalizacji”

System uszczelnień w konstrukcjach betonowych zaproponowany przez Schomburg polega na uszczelnianiu struktury betonu poprzez krystalizację.

System uszczelnień BETOCRETE-C dostępny jest w postaci płynnej lub w proszku (certyfikowany zgodnie z normą DIN EN 934-2). Przeprowadzone testy wykazały skuteczność zamykania „leczenia” się rys ciągłych dochodzących do 0,4 mm oraz rys zbieżnych do 0,5 mm.

W efekcie zastosowania BETOCRETE-C użytkownik zyskuje:

  • Innowacyjną technologię „krystalizacji”, w której nanokryształy zamykają rysy skurczowe oraz pory kapilarne znacząco ograniczając penetrację wody do obiektu;
  • Zabezpieczenie antykorozyjne niezbędne w konstrukcjach żelbetonowych;
  • Znaczące wydłużenie trwałości obiektu;
  • Brak lub znaczące ograniczenie kosztów związanych z ewentualnymi naprawami szkód powstałych na skutek wniknięcia wody do obiektu.

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Uszczelnienie betonu – zastosowanie

Celem stosowania odpowiednich systemów uszczelnień jest zwiększenia trwałości wznoszonych konstrukcji w sposób kontrolowany, natomiast oczekiwane efekty mają związek z przyszłym przeznaczeniem obiektu budowlanego.

Przed producentami stoi wymóg określenia wpływu uszczelniaczy na głębokość penetracji wody w strukturę stwardniałego betonu. Należy przypomnieć, że woda wraz ze szkodliwymi substancjami wnika w strukturę betonu, wykorzystując kapilary i pęknięcia. Stanowi ona poważne zagrożenie dla spójności betonu, jak i znajdującego się wewnątrz zbrojenia. Dodatkowo zamarzająca w miesiącach zimowych ciecz sprzyja powstawaniu wykruszeń.

Przy zastosowaniu BETOCRETE-C proces uszczelnienia przebiega w następujących etapach:

  • Przedostająca się do wnętrza betonu woda H2O wraz z dwutlenkiem węgla CO2 oraz wodorotlenkiem wapnia CA (OH)2 (powstającym przy reakcji wiązania cementu zawierającego klinkier) zaczynają reagować z BETOCRETE-C;
  • Nanokryształy powstają, zaczynają rosnąć i zwiększać swoją objętość, występuje na bokach rys i w kapilarach, co prowadzi do uszczelnienia całej struktury betonu, poddanej zabiegowi.

Skuteczność technologii zależy od korelacji dwóch czynników: ilości cementu w m3 oraz współczynnika w/c. Doświadczenie, jakim dysponuje spółka SCHOMBURG-Polska, predysponuje ją do tytułu zaufanego partnera biznesowego.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia