Poznaliśmy oferty (jest ich sześć) złożone w przetargu na budowę obwodnicy Wałcza w woj. zachodniopomorskim. Wykonawca trasy będzie pracować w formule „projektuj i buduj”.
Droga ekspresowa S10, obwodnica Wałcza. Fot. GDDKiA
Droga ekspresowa S10 nie wystarcza
Od trzech lat Wałcz posiada część obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S10. Ma 17,8 km długości, to trasa dwujezdniowa o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Zbudowano 13 wiaduktów, dwa mosty, dwie estakady, cztery wiadukty o funkcji ekologicznej oraz cztery węzły: Wałcz Zachód, Wałcz Północ, Wałcz Wschód, Witankowo. Spośród obiektów inżynieryjnych najdłuższa jest 760-metrowa estakada. Przez miasto cały czas przebiega jednak droga krajowa nr 22 i dopiero budowa jej nowego odcinka pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Wałcza.
Źródło: GDDKiA
Źródło: GDDKiA
GDDKiA informuje, że uwarunkowania terenowe związane głównie z lokalizacją wokół Wałcza licznych jezior powodowały, że przebieg obwodnicy mógł być poprowadzony tylko po wschodniej stronie miasta.
Źródło: GDDKiA
Nowy odcinek obwodnicy będzie jednojezdniową drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości 12,7 km. Zaplanowano dwa mosty, przejazd dla rowerzystów pod trasą, wiadukt nad linią kolejową, a także sześć rond. Do tego na drodze ekspresowej S10 przewidziano nowy węzeł, do którego włączona zostanie DK22.
Węzeł, który połączy DK22 z drogą ekspresową S10. Źródło: GDDKiA
Kto zbuduje obwodnicę z węzłem na drodze ekspresowej S10?
W przetargu kryterium ceny ma wagę 55%, a pozostałe to:
- przedłużenie okresu gwarancji na instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze (10%),
- przedłużenie gwarancji na obiekty mostowe (30%)
- zagospodarowanie na placu budowy pozyskanego destruktu asfaltowego (5%).
Wybrany wykonawca będzie mieć 17 miesięcy na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), co powinno nastąpić w 2025 r. Zasadnicza budowa obwodnicy Wałcza potrwać ma 22 miesiące. Oddanie do ruchu przewidziano w 2028 r.
Obwodnica z węzłem na drodze ekspresowej S10. Zestawienie ofert
Kwoty zawarte w przetargowych propozycjach wahają się od 175,64 do 190,08 mln zł. Wszystkie ceny mieszczą się w kosztorysie GDDKiA, który wynosi 207,27 mln zł. Propozycję z najniższą kwotą zaoferowała firma PORR.
Źródło: GDDKiA
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S10 – będzie druga jezdnia obwodnicy w Wielkopolsce
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.