• Beskidzka Droga Integracyjna to część drogi ekspresowej S52
  • Planowany odcinek będzie mieć 61 km
  • Przewiduje się 12 węzłów drogowych

Umowę z wykonawcą rozpoznawczych badań archeologicznych podpisano w połowie grudnia 2023 r. Przeprowadzone mają zostać na całym obszarze pasa inwestycji, co najmniej 150 m od osi drogi w każdą stronę lub od osi tras dojazdowych oraz zjazdów na węzłach i skrzyżowaniach.

Badania terenowe jeszcze się nie rozpoczęły, gdyż należy je poprzedzić m.in. kwerendą, która powinna uwzględniać pozyskanie maksymalnej liczby danych od kilku instytucji, jak konserwatorzy zabytków, regionalne muzea, instytuty archeologii czy właściwe urzędy gmin.


W ramach kwerendy analizowane mają być m.in. literatura archeologiczna i historyczna regionu, historyczne mapy czy inne materiały kartograficzne umożliwiające lokalizację istniejących obiektów zabytkowych oraz o charakterze kulturowo-sakralnym, będących w kolizji lub bezpośrednim sąsiedztwie planowanej drogi.

Wszystko ma być gotowe do 18 grudnia 2024 r. Całość działań pozwoli na weryfikację zasięgów archiwalnych stanowisk archeologicznych, wykrycie nowych oraz wytypowanie do dalszej weryfikacji potencjalnych kolejnych. Celem jest wskazanie jak najpełniejszego zakresu koniecznych do zrealizowania prac archeologicznych oraz opracowanie dalszego sposobu postępowania z istniejącymi w kolizji zabytkami.

Co to jest Beskidzka Droga Integracyjna?

Szlak Bielsko-Biała (woj. śląskie)–Głogoczów (woj. małopolskie) ma mieć 61 km i dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Przewiduje się 12 węzłów: Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice i Skawina. Odcinek drogi ekspresowej S52 zacznie się na węźle Suchy Potok, który powstaje jako element trasy S1.

Kilka dni temu ogłoszono przetarg na wykonanie badań geologicznych przed planowaną budową Beskidzkiej Drogi Integracyjnej.

Przeczytaj także: Kto zbada podłoże pod 61 km drogi S52?