Klimatyzacja na stałe weszła do grupy podstawowych instalacji stosowanych w polskich domach i mieszkaniach. Dzisiaj wykorzystuje się ją nie tylko do chłodzenia pomieszczeń latem, ale też w celu dogrzewania ich w chłodnych miesiącach roku. Nowoczesne klimatyzatory ścienne z funkcją grzania umożliwiają utrzymanie komfortu termicznego bez względu na temperatury zewnętrzne, a przy tym są wyjątkowo oszczędne. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są koszty ogrzewania domu klimatyzatorem i czy warto z tego korzystać!
Klimatyzator ścienny KAISAI
Klimatyzatory ścienne z funkcją grzania – jak są zbudowane?
Jednostki wykorzystywane do ogrzewania mają identyczną budowę jak klasyczna klimatyzacja. Instalacja składa się z jednostek wewnętrznej i zewnętrznej połączonych ze sobą miedzianymi rurami, w których płynie czynnik chłodniczy R32 lub R290 przenoszący ciepło.
Klimatyzatory ścienne z funkcją grzania mogą być połączone w układy typu multi-split, czyli instalacje składające się z jednej jednostki zewnętrznej zespolonej z maksymalnie pięcioma jednostkami wewnętrznymi, co umożliwia skuteczne zarządzanie temperaturą w całym domu lub w dużym mieszkaniu.
Ogrzewanie domu klimatyzacją
Jak działa klimatyzacja z funkcją grzania?
Klimatyzator z funkcją grzewczą to rewersyjna pompa ciepła, czyli źródło ogrzewania, którego działanie zostało odwrócone. To urządzenie skutecznie chłodzi powietrze w upalne dni, a w razie potrzeby ogrzewa je do zadanej temperatury. Chłodzenie i ogrzewanie domu klimatyzatorem jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego czynnika chłodniczego przenoszącego ciepło i chłód. Kiedy klimatyzator działa w trybie chłodzenia, ziębnik pobiera ciepło z pomieszczeń i oddaje je na zewnątrz, a gdy urządzenie grzeje wnętrza, pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i oddaje je w środku.
- Ogrzewanie domu klimatyzacją jest realizowane przy użyciu urządzeń wyposażonych w zasilaną elektrycznie pompę odpowiadającą za podnoszenie temperatury. Jeśli sprzęt działa w trybie grzania, jednostka zewnętrzna odpowiada za parowanie, natomiast wewnętrzna za skraplanie. Gdy klimatyzator jest ustawiony na opcję chłodzenia, jednostki zamieniają się rolami – mówi Piotr Materek, Kierownik ds. Technicznych marki KAISAI. - Dzięki wykorzystaniu takiej zależności nowoczesna klimatyzacja pozwala na precyzyjne sterowanie temperaturą bez względu na aktualne warunki pogodowe – dodaje.
Ogrzewanie domu klimatyzatorem – czy to się opłaca?
Ogrzewanie pomieszczeń przy użyciu klimatyzacji jest mylnie postrzegane jako bardzo kosztowne, ale w rzeczywistości nowoczesne klimatyzatory ścienne z funkcją grzania są niezwykle ekonomicznymi urządzeniami, a obawa przed kosztami działania takiej instalacji jest bezzasadna.
Dobrze dobrane urządzenie będzie działało oszczędnie nawet przy intensywnym użytkowaniu, a ogrzewanie domu klimatyzatorem może znacznie odciążyć budżet, gdy ceny węgla lub gazu będą wysokie, jak to miało miejsce w sezonie grzewczym 2022/2023, kiedy materiały opałowe znacznie podrożały.
Za skalę oszczędności wynikającą z zastosowania klimatyzacji w dużej mierze odpowiada wskaźnik SCOP wybranego urządzenia informujący o jego wydajności. Parametr SCOP wskazuje, ile energii cieplnej klimatyzator ścienny może wygenerować po pobraniu 1 kW prądu. Im ten wskaźnik jest wyższy, tym urządzenie działa wydajniej. Dobrej klasy klimatyzatory ścienne z funkcją grzania są w stanie wyprodukować nawet czterokrotnie więcej energii niż pobierają.
Przykładem takiego energooszczędnego urządzenia jest klimatyzator KAISAI ICE o mocy chłodniczej 3,5 kW. To model odpowiedni do schładzania małego mieszkania o powierzchni ok. 35 m2. Moc grzewcza tego urządzenia wynosi aż 4 kW, ale pobór energii jest czterokrotnie niższy i plasuje się na poziomie zaledwie 1,1 kW.
Klimatyzator ścienny z funkcją grzania
Koszt dogrzewania klimatyzacją – jak go obliczyć?
Wydatek na ogrzewanie domu klimatyzacją można dość łatwo obliczyć przy uwzględnieniu mocy grzewczej urządzenia i jego czasu działania. Do tego celu należy użyć poniższego wzoru:
A x B x C x D = E
gdzie:
- A – moc grzewcza urządzenia;
- B – czas pracy (w godz.);
- C – liczba dni pracy w miesiącu;
- D – cena 1 kW;
- E – miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją.
W kontekście oszczędności warto jednak wspomnieć, że nie odnoszą się one do kwestii podatkowych, a między klimatyzacją z funkcją grzania a ulgą termomodernizacyjną nie ma żadnej korelacji. Montaż tego typu systemów HVAC niestety nie uprawnia inwestora do skorzystania z odliczenia od podatku.
Grzanie klimatyzacją – idealne wiosną i jesienią
Charakter polskich zim zmienił się mocno przez ostatnie lata. Temperatury w styczniu, lutym i marcu bywają naprawdę wysokie, natomiast wiosną, po zakończeniu sezonu grzewczego zdarzają się naprawdę zimne noce, przez co w wielu domach i mieszkaniach jest zwyczajnie zimno. Możliwość grzania klimatyzacją w takich okresach wyraźnie poprawia ogólny komfort życia przy relatywnie niewielkich wydatkach.
Ogrzewanie domu klimatyzacją ścienną może być stosowane nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w mieszkaniach w blokach i w kamienicach, szczególnie w nieocieplonych i wzniesionych w starszej technologii, gdzie utrzymanie ciepła jest znacznie trudniejsze niż w nowych obiektach.
- Grzanie klimatyzacją w budynkach wielorodzinnych staje się coraz popularniejsze przy obecnej nieprzewidywalnej aurze. Jeżeli jesienne chłody pojawiają się szybciej niż zwykle, a wiosna obfituje w zimne noce, to możliwość dogrzania wnętrz przy użyciu klimatyzatora niweluje wszelkie niedogodności wynikające z pogody – podsumowuje ekspert.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia