LEED (Leadership in Energy Environmental Design) to system oceny budynków przyjaznych środowisku i energooszczędnych. Największą popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych, stopniowo takich obiektów przybywa również w Europie. Różnorodne badania wskazują, że wśród menedżerów w dużych miastach Europy Środkowej, w tym Polski, co czwarty respondent deklaruje, że zwraca uwagę na ekologię przy wynajmie biura. A skoro przybywa chętnych na zielone biurowce, trzeba je budować, tym bardziej, że korzyści są długofalowe. Obiekty z certyfikatem zużywają o 30% mniej energii i wody, ponadto poprawia się zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.

Co ważne, o certyfikacji warto pomyśleć na etapie projektowania budynku, ponieważ im szybciej deweloper zdecyduje się na LEED, tym mniejsze koszty poniesie w związku budową. Kiedy zaś inwestor zdecyduje się na certyfikację już w trakcie budowy, musi wówczas nanosić poprawki i dostosować obiekt do wymagań komisji decydującej o przyznaniu certyfikatu. Zwykle wiąże się to z dużymi nakładami finansowymi, których można uniknąć, decydując się na LEED na samym początku budowy.

Aby zdobyć certyfikat, obiekt jest gruntownie badany. Jak informuje Puls Biznesu, "ocenie poddaje się lokalizację, zużycie wody i energii, dostępność środków komunikacji publicznej, wykorzystywanie materiałów budowlanych, gospodarkę odpadami i środowisko pracy. Pod uwagę bierze się także składowanie materiałów, ich zabezpieczenie podczas robót, ilość odpadów oddawanych do ponownego przetworzenia. O certyfikat inwestor może się starać dopiero po roku od oddania budynku, gdy wykaże, że to, co zaprojektował i zrealizował, rzeczywiście działa bez zarzutu". Koszt certyfikacji w systemie LEED uzależniony jest od wielkości powierzchni, np. aby obiekt o powierzchni biurowej do 500 mkw. był "zielony", trzeba wydać około 2600-2900 USD.

Również w Polsce certyfikacja zyskuje na popularności. Jako pierwszy w Polsce certyfikat LEED otrzymał budynek produkcyjno-biurowy firmy BorgWarner w Rzeszowie. Obecnie o zdobycie LEED starają się m.in. warszawskie Zebra Tower i Green Corner, Green Towers powstający we Wrocławiu i katowicki Silesia Business Park. Ocenia się, że wkrótce certyfikacja stanie się u nas standardem.

W Stanach Zjednoczonych deweloperzy poszli już o krok dalej. Tam buduje się już domy mieszkalne z certyfikatem LEED. W Polsce nie jest to jeszcze możliwe, ale z pewnością to również się zmieni.