W październiku br. deweloperzy rozpoczęli budowę blisko 7 tys. mieszkań, czyli aż o niemal 82% więcej niż przed rokiem. Spadła jednak liczba mieszkań, na budowę których deweloperzy dostali pozwolenia. Mniej jest też przedsięwzięć inwestorów indywidualnych.
Fot. sxc.hu
Tak duży wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym wiąże się z tym, że w październiku 2012 r. deweloperzy byli bardzo mało aktywni. 29 kwietnia ub.r. bowiem weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zgodnie z którą deweloperze zobowiązani byli do zakładania w banku rachunków powierniczych, na które miały trafiać wpłaty klientów. Dlatego też większość deweloperów starała się rozpocząć inwestycje przed 29 kwietnia 2012 r.
Więcej nowych mieszkań na rynku
Jak wynika z danych firmy doradczej REAS, rośnie sprzedaż mieszkań (w III kw. br. najlepsza od 5 lat), co też przekłada się na wzrost optymizmu wśród deweloperów, którzy ruszają z nowymi inwestycjami. W październiku br. liczba mieszkań zaczętych była o ponad jedną trzecią wyższa niż w tym samym okresie 2010 i 2011 r. Spadła jednak liczba mieszkań, na budowę których deweloperzy dostali pozwolenia. Związane jest to z tym, że mają oni jeszcze zapas pozwoleń na inwestycje wieloetapowe, który zgromadzili w poprzednich latach.
Mniej budów inwestorów indywidualnych i spółdzielni mieszkaniowych
Od początku tego roku inwestorzy indywidualni zaczęli budowę około 65,2 tys. mieszkań (głównie domów jednorodzinnych), a na około 66,2 tys. dostali pozwolenie. Wydaje się, że to dużo, jednak w rzeczywistości to odpowiednio o 10 i ponad 13% mniej niż rok temu.
Jeśli chodzi o spółdzielnie to jeszcze od początku 2013 r. oddały do użytku tylko około 2,9 tys. mieszkań (spadek o niemal 14% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej). Jednocześnie rozpoczęły budowę tylko 1,1 tys. nowych mieszkań (spadek o 40%) i otrzymały pozwolenia na budowę 942 lokali (mniej o 44% niż w tym samym okresie w 2012 r.).
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.