• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Katowice wdrażają rozwiązania inteligentnego miasta

Opublikowano: 15-04-2022 Źródło: UM Katowice

Ekologia, walka z niską emisją, transport, nowe technologie. To główne elementy, dla których w Katowicach rozwijane są rozwiązania typu smart. Przykład to Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA) uruchomiony w 2017 r. Wkrótce dołączy do niego Zintegrowany System Zarządzania Ruchem Drogowym (ITS).


KISMiA Centrum monitoringu. Fot. D. Czapla/UM Katowice KISMiA Centrum monitoringu. Fot. D. Czapla/UM Katowice
  • Wdrożenie KISMiA znacząco zmniejszyło liczbę kradzieży aut
  • ITS pozwoli na upłynnienie ruchu i sygnalizacji świetlnej oraz zmniejszenie zużycia paliwa
  • W automatyczny parkingu samochody będą umieszczane na miejscach postojowych przez urządzenia

​Tworzenie inteligentnych miast obejmuje działanie w różnych obszarach, od kultury, przez gospodarkę i środowisko po kapitał ludzki. Władze Katowic twierdzą, że takie miejsca mają być przyjazne dla mieszkańców, a zmiany są nieustanne – podążają za nowoczesnymi trendami.

Poprawa bezpieczeństwa od 2017 r.

Stawiając mieszkańców na pierwszym miejscu, traktujemy ich jako partnerów w procesach zarządzania miastem, bo to mieszkańcy stanowią punkt wyjścia w dyskusji o mieście i przy poszukiwaniu nowych rozwiązań. Stąd wdrażanie rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa – jak KISMiA i ITS (Zintegrowany System Zarządzania Ruchem Drogowym), który jednocześnie poprzez zwiększenie płynności przejazdu zmniejszy zanieczyszczenie niską emisją. Wdrażamy system monitorowania mediów w budynkach użyteczności publicznej oraz budujemy zautomatyzowany parking – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.


KISMiA to prawie 300 kamer, zarówno obrotowych, jak i rejestrujących stały obszar – połączonych w jedną sieć, obsługiwaną przez odpowiednie oprogramowanie. Wspomagają wykrywanie np. kolizji czy zbiegowisk i informują o takich zdarzeniach dyspozytorów. System wspiera także kontrolę dróg w mieście. Punkty z kamerami rozpoznającymi rejestracje są umieszczone na bramownicach wjazdowych do miasta i zajmują się monitorowaniem natężenia ruchu kołowego na głównych arteriach drogowych Katowic.

System przydaje się również w walce z kradzieżami pojazdów. Z danych katowickiej policji wynika, że liczba takich zdarzeń zmniejszyła się z 337 w 2016 r. do 83 w 2021 r. Wykrywalność tej kategorii przestępstw wzrosła w tym czasie z 16,4% do 55,8%. Od czasu wdrożenia KISMiA wykrywalność przestępstw ogółem nie spada poniżej 65%, w tym roku osiągnęła 72,2%. O zwiększenie liczby kamer dopominają się sami mieszkańcy odleglejszych obszarów miasta.

KISMiA CP Brynów, fot. D. Czapla KISMiA CP Brynów, fot. D. Czapla

Wkrótce system zarządzania ruchem

Wkrótce zostanie wdrożone kolejne narzędzie – Zintegrowany System Zarządzania Ruchem Drogowym (ITS). Kamery będą analizować natężenie ruchu, by można buło dostosować do niego działanie sygnalizatorów świetlnych. Priorytetowo zostaną potraktowane autobusy i tramwaje. Pojawi się też 17 17 tablic informacyjnych VMS (zmiennej treści) pozwalające kierowcom podjąć decyzje o np. zmianie trasy, gdy pojawią się wiadomości o korkach czy wypadku. System ma także upłynnić ruch i dzięki temu zmniejszyć emisje spali oraz poziom hałasu. Wartość tego przedsięwzięcia przekracza 85 mln zł, ale ponad 67 mln stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Budowa ITS zakończy się w połowie 2023 r.

Pierwszy w mieście parking automatyczny

W Katowicach pojawi się pierwszy parking automatyczny. Specjalny osprzęt, jak m.in. czujniki optyczne i światła ostrzegawcze, pomaga w poprawny sposób ustawić pojazd na platformie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku korzystania z myjni automatycznej. Dzięki temu auto będzie mogło zostać w bezpieczny sposób umieszczone nad ziemią. Przy odbiorze samochodu, po uiszczeniu opłaty za parkowanie urządzenie automatycznie sprowadzi pojazd i umożliwi opuszczenie parkingu. Dodatkowo, automatyczny parking ma być objęty monitoringiem, a nad bezpieczeństwem będą czuwać dyspozytorzy – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje.

Projekt koncepcyjny – parking automatyczny w rejonie ul. Tylnej Mariackiej. Źródło: AiR Jurkowscy Architekci Projekt koncepcyjny – parking automatyczny w rejonie ul. Tylnej Mariackiej. Źródło: AiR Jurkowscy Architekci

Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 20 mln zł, a obiekt ma być otwarty pod koniec 2022 r. Dwa zespoły urządzeń o długościach przekraczających 67 m i 45 m pomieszczą 240 samochodów. Przy 17 m wysokości infrastruktura będzie też ekranem akustycznym chroniącym przed hałasem z pobliskich torów kolejowych.

W listopadzie 2021 r. uruchomiono w 61 budynkach miejskich system monitorowania mediów i wody (SMiS) obejmujący m.in. liczniki energii elektrycznej, liczniki energii cieplnej, wodomierze, regulatory węzłów cieplnych, regulatory central wentylacyjnych, regulatory kotłowni oraz dodatkowe czujniki parametrów powietrza. W Katowicach działa też prawie 150 punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Przeczytaj także: Lokomotywownia PKP Intercity we Wrocławiu będzie gotowa za rok

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!