Partnerzy portalu

DUO – kompozyty w systemie deskowania

Opublikowano: 12-03-2020 Źródło: PERI Polska sp. z o.o.
Autor Piotr Zakrzewski
Piotr Zakrzewski
PERI POLSKA

W trakcie II wojny światowej brytyjscy inżynierowie rozważali budowę innowacyjnego lotniskowca: miał być zbudowany z… lodu. Jednak szalony na pierwszy rzut oka pomysł, okazuje się całkiem racjonalny w chwili, w której poznajemy jeden ważny szczegół: jeśli do wody dodać trociny w proporcji 6:1, otrzymuje się pykret o wytrzymałości zbliżonej do żelbetu! To właśnie kompozyt – materiał o niejednorodnej strukturze, przygotowany z komponentów o różnych cechach, a sam uzyskujący dzięki składowym inne właściwości.


Fot. PERI Polska sp. z o.o. Fot. PERI Polska sp. z o.o.

Rynek kompozytów ma ogromne perspektywy, obejmuje materiały o nieodkrytych jeszcze możliwościach, które już stanowią bazę dla niezliczonych rozwiązań.

Wysoko wyspecjalizowany sektor tego rynku, deferujący kompozyty rozwinął się dzięki osiągnięciom nanotechnologii. To dziedzina nauki koncentrująca się na modyfikacji struktur materiałów na poziomie cząsteczkowym. W efekcie otrzymuje się o ściśle określonych parametrach wytrzymałościowych, zwiększonej elastyczności czy odporności na warunki środowiskowe.

W stomatologii szerokie zastosowanie znalazły żywice utwardzane ultrafioletem, ekrany nowoczesnych smartfonów zabezpiecza się ultrawytrzymałym szkłem, a broń palna, jak karabiny są wyposażane w mechanizmy z tworzywa sztucznego, często z takiego materiału wytwarza się ich korpusy. Już cztery dekady temu, w sektorze kosmicznym, osłony termiczne wahadłowców wykonywano ze specjalnie przygotowanych płytek ceramicznych.

Dodatkowy impuls do rozwoju dały drukarki 3D, które drukują już nie tylko prototypy elementów, ale także makiety czy zabawki, a nawet podeszwy do butów i domy. Przykładów zastosowań jest mnóstwo. Co to oznacza? Produkty jeszcze niedawno innowacyjne i pionierskie już stają się częścią naszego życia, są na wyciągnięcie ręki. I właśnie nanotechnologia odpowiada za sukces wielu z nich.

Budownictwo i innowacje

Już rynek smartfonów pokazuje, że współcześni użytkownicy poszukują modeli oferujących dziesiątki, a nawet setki możliwości. Nikt nie ceni niezawodnych, klawiszowych telefonów komórkowych sprzed 15 lat, choć mogły pracować całymi dniami bez konieczności ładowania akumulatorów, nie były narażone na rozbicie ekranu, a dodatkowo pozwalały grać w węża. Skończyły się sentymenty, doceniamy cechy takie jak uniwersalność, mobilność, lekkość i poręczność.

Fot. PERI POLSKA

Fot. PERI POLSKA

Budownictwo należy do tych dziedzin gospodarki, w których wyraźnie odczuwa się ewolucję materiałów. Technologiczne zmiany dotyczą każdej branży budowlanej, także deskowania. W ostatnich latach na rynek weszły deskowania ramowe do betonów o wysokich parametrach estetycznych, systemy zautomatyzowanego wspinania przeznaczone do ścian budownictwa wysokiego, a najnowszym produktem, oferowanym przez firmę PERI, jest system lekkich deskowań ścienno-stropowych DUO. Ich konstrukcję wykonano z wytrzymałego kompozytu technicznego.

Na średnich i dużych budowach, gdzie pracują dziesiątki lub setki osób, gdzie korzysta się z żurawi do przenoszenia ładunków wciąż z powodzeniem sprawdzają się stalowe, masywne płyty. Jednak przy budowie domów jednorodzinnych, mniejszych obiektów hydrotechnicznych, fundamentów w polu czy przy słupach podstropowych, warto zastanowić się nad zastosowaniem systemu, który – z założenia – sprawdzi się w tych przypadkach, gdzie zastosowanie innych szalunków będzie problematyczne.

Możliwości

Najważniejszą cechą (taki był zresztą zamysł) jest lekkość deskowania DUO. Oznacza ona prostotę montażu i łatwość transportowania. Pojedyncze panele o masie do 25 kg, na budowie kojarzą się z większą wersją duńskich klocków Lego – takimi w dzieciństwie bawili się przyszli inżynierowie. W montażu, do spinana płyt między sobą stosuje się łączniki, które eliminują konieczność użycia młotka. To narzędzie w ogóle nie jest niezbędne do pracy z tym systemem – to dobra wiadomość dla lokatorów bloku przy powstającym właśnie markecie.

Fot. PERI POLSKA

Fot. PERI POLSKA

Nazwa DUO nawiązuje wyraźnie do systemów PERI – TRIO, QUATTRO oraz UNO. Odwołuje się bezpośrednio do możliwości tego systemu, czyli założenia używania tych samych segmentów deskowania do betonowania elementów poziomych oraz pionowych. Przekładając to na praktykę: po wykonaniu ścian i słupów, można przejść do montażu deskowania stropowego z tych samych paneli. A wtedy system będzie trzeba uzupełnić jedynie podporami z głowicami: poszycie i ruszt zapewniają płyty DUO

System DUO może być zastosowany do zapewnienia pełnego potencjału materiałowego, do wykonania wszystkich elementów na budowie, ale może być po prostu uzupełnieniem używanych na niej systemów: ma cechy gwarantujące, że nie będzie leżał bezczynnie, czekając na możliwości zastosowania.

Płyty (szer. od 15 do 90 cm i wys. 60 lub 135 cm) pozwalają na dużą elastyczność w układzie paneli, dają możliwość łączenia z powszechnie używanym osprzętem – jak rury, rygle stalowe czy dźwigary – i oferuje szeroką gamę rozwiązań pozwalających na rozbudowywanie deskowania. Klasyczne kozły oporowe stosowane przy wykonywaniu ścian jednostronnych także są kompatybilne z systemem.

Dodatkowo, parametry systemu umożliwiają wykonywanie ścian do wysokości 5,40 m, podobnie jak inne deskowania. Standardowa konfiguracja płyt „na wiatrak” umożliwia zadeskowanie słupa o wymiarach 75x75cm, z kolei ustawienie deskowania na podporach pozwala na wybetonowanie stropu o grubości 30 cm.

Użytkowanie DUO

Na pojawiające się wątpliwości, czy deskowania z tworzywa sztucznego podołają warunkom pracy na budowie, można odpowiedzieć, że skoro majstrowie przestawili się z tradycyjnych komórek z klawiaturą na wymagające większej uwagi, dbałości i delikatności smartfony z dotykowymi ekranami, to nic nie stoi na przeszkodzie, by przeszli na lżejsze, poręczniejsze i bardziej uniwersalne deskowania.

Nawet więcej: kompozyt, który stosuje się do produkcji elementów systemu DUO jest niewrażliwy na pracę i składowanie w podwyższonej wilgotności, nie ulega też zniszczeniu od wypalania promieniami słonecznymi (co jest normą w przypadku dla nieodpornych na promienie UV tworzyw sztucznych). Wystarczy ekstruder, by na budowie samodzielnie naprawić drobne uszkodzenia poszycia. Do wymiany poszycia wystarcza odkręcenie TORX-ów, operacja trwa najwyżej kilka minut.

Fot. PERI POLSKA

Fot. PERI POLSKA

Czystość i sprawność deskowania zapewnia skrobak DUO – wielofunkcyjny element, integralna część zestawu deskowania, która pozwala na czyszczenie poszycia i ram, jest też kluczem stosowanym do dokręcania nakrętek ściągów).

Co ważne, duża część komponentów wykorzystywanych do pracy systemu – ściągi, zastrzały, podpory, słupki poręczy – jest całkowicie kompatybilna z innymi, powszechnie używanymi systemami deskowań. System jest wyposażony we wsporniki pomostów BHP oraz zabezpieczenia krawędzi deskowania stropów, użytkownicy korzystający z żurawia stosują uchwyty transportowe umożliwiające przestawianie całych ścian i słupów, a dodatkowo w zaprojektowaniu układu płyt pomoże darmowa aplikacja DUO Planner.

Niech podsumowaniem i zachętą do poznania możliwości DUO będzie fakt, że deskowania DUO w prężnie rozwijającym się regionie Azjatyckich Tygrysów, z powodzeniem wykorzystuje się nawet na największych budowach. Także w Polsce kilka wieżowców budowano, stosując system DUO do betonowania nadciągów czy słupów podstropowych.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z opiniami wykonawców, które znaleźć można pod adresem peri.com.pl, a zainteresowanych zapraszamy na spotkanie i spróbowanie sił przy samodzielnym montażu systemu w jednej z hal wystawowych PERI.