• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wielka winda w kopalni Janina: ruszył transport towarów

Opublikowano: 11-05-2021 Źródło: Tauron

24 tony towarów może transportować nowoczesna klatka szybowa w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu. Wielka winda wozi już górników, teraz rozpoczęły się testy szybkiej dostawy towarów na budowany poziom 800 m.


Fot. Tauron Fot. Tauron
  • Pokonanie windą 790 m zajmuje około 6 min
  • Transport towarów przyspieszy kopalniane dostawy i ograniczy ich koszty
  • Można nią przewieźć elementy o wysokości do 10 m

Szybkie przejazdy

Przewóz górników trwa już od listopada 2020 r. Winda przemieszcza się z prędkością 1,2 m/s i pokonuje 790 m w ciągu 6 min., dzięki czemu pracownicy niemal 20-krotnie szybciej docierają do miejsc pracy. Cztery piętra klatki mogą pomieścić jednocześnie 200 osób. Aktualnie rozpoczęły się testy transportu materiałów niezbędnych do prowadzenia eksploatacji i utrzymania ruchu zakładu górniczego.


Niższe koszty, szybsze prace

Uruchomienie dostaw towarów nowym wyciągiem szybowym znacząco przyspieszy kopalniane przewozy, dzięki skróceniu ich czasu i zmniejszeniu liczby i rodzaju środków transportu. Dodatkowo nowe rozwiązanie ogranicza pracochłonność związaną z koniecznością demontażu oraz ponownego montażu urządzeń i konstrukcji w miejscu zabudowy, zmniejsza też koszty remontów urządzeń, które trzeba naprawiać na powierzchni.

Fot. Tauron Fot. Tauron

Transport urządzeń wielkogabarytowych

Zaletą konstrukcji nowoczesnej klatki zjazdowej jest możliwość transportu urządzeń wielkogabarytowych bez konieczności ich demontażu, co istotnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa załogi i znacząco obniża koszty zbrojenia ścian wydobywczych. Maksymalna długość transportowanych elementów pionowo w klatce wynosi ponad 10 m – informuje Wojciech Kamiński, dyrektor techniczny Zakładu Górniczego Janina.

Nowoczesne sterowanie

Maszyna wyciągowa jest wyposażona w nowoczesny układ sterowania, przy czym zwykle wykorzystuje się tryb automatyczny poprawiający bezpieczeństwo pracy i przyspieszający transport, obsługą przejazdów pracowników i prowadzonych kontroli.

Paliwo dla bloku 910 MW w Jaworznie

Kopalnia w Libiążu produkuje paliwo węglowe o obniżonej zawartości chloru, niezbędne do zasilania nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. Dzięki bliskiemu położeniu zakładu górniczego koszty dostaw są niskie.

Nasze zakłady górnicze posiadają największe zasoby węgla energetycznego i węgla o najniższej zawartości chloru w Polsce. To atut w relacji z energetyką i wymogami nowoczesnych bloków wytwórczych, dlatego chcemy go efektywnie wykorzystać. Szeroki dostęp do jakościowego paliwa umożliwi nam między innymi finalizowana budowa poziomu 800 m w ZG Janina – mówi Jacek Pytel, prezes spółki Tauron Wydobycie. Ta inwestycja skutecznie zwiększy stopień automatyzacji produkcji kopalni, wpłynie na poprawę jej wydajności oraz zmniejszenie kosztów funkcjonowania zakładu. Jej zakończenie przewidujemy już w III kwartale 2021 r. – dodaje prezes.

Spółka stopniowo zmniejsza straty finansowe. W jej trzech kopalniach wzrosła produkcja, spadło natomiast zatrudnienie.

Przeczytaj także: W Szczecinie powstanie nowe nabrzeże dla ośmiu lodołamaczy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia