W ramach zadania zaplanowano budowę dwóch wysokich peronów, powstaną wiaty i ławki oraz tablice informacyjne i oznakowanie. W przystępnej komunikacji pomogą też trzy windy, zlokalizowane przy wyjściach na perony oraz w nowym przejściu podziemnym. Udogodnieniem będzie system ścieżek dotykowych dla osób niedowidzących.

Roboty już się rozpoczęły. Obecnie zabezpieczane są sieć trakcyjna oraz czynny tor, trwa też demontaż części torowiska, a do prac wykorzystywana jest m.in. palownica. Prace realizowane są głównie nocą, by nie zakłócać przejazdów pociągów. Na październik zaplanowano rozpoczęcie budowy przejścia podziemnego pod jednym z torów.

Oprócz Rzeszowa Wschodniego na trasie z Rzeszowa do Przeworska i Dębicy powstaną inne przystanki: Rzeszów Północny Baranówka, Rzeszów Dworzysko i Sędziszów Małopolski Wschodni. Na linii z Rzeszowa do Strzyżowa będzie w sumie pięć nowych przystanków, w stronę Kolbuszowej trzy kolejne, a w samej stolicy Podkarpacia dwa: Rzeszów Galeria i Rzeszów Os. Dąbrowskiego.

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) wybudują też blisko 5-kilometrowe połączenie Rzeszowa z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na trasie znajdzie się przystanek Park Technologiczny.

Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej realizowana jest w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej” za 299 593 495,93 zł netto. Współfinansowanie to środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie wynosi 209,6 mln zł.

Przeczytaj także: Bliżej budowy S19 Rzeszów Południe–Babica