Do wojewody podkarpackiego trafił wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka drogi ekspresowej S19 między Rzeszowem Południem a Babicą. To 10-kilometrowy fragment polskiej części szlaku Via Carpatia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, roboty budowlane rozpoczną się wiosną 2022 r.
Fot. megaflopp / Adobe Stock
Realizacja tego odcinka S19 jest już w toku, ponieważ zadanie wykonywane jest w formule „projektuj i buduj”. Inwestor, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), umowę z konsorcjum Mostostalu Warszawa i Acciona Construcción podpisało 10 lipca ub.r. Od tego czasu wykonawca – na podstawie koncepcji programowej – opracował dokumentację techniczną niezbędną do złożenia wniosku o ZRID. Obecnie trwa ostatni etap projektowania i opracowywana jest dokumentacja wykonawcza. Jeżeli budowa rozpocznie się w przyszłym roku, droga powinna być gotowa w 2026 r.
Przedmiotem zadania jest budowa odcinka drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym (dwa pasy ruchu w obu kierunkach), zlokalizowanego na terenie gmin Boguchwała, Czudec, Niebylec i Strzyżów w powiatach rzeszowskim oraz strzyżowskim. Jego częścią ma być dwupoziomowy węzeł typu trąbka (na wysokości Babicy). Wśród licznych planowanych obiektów inżynieryjnych powstanie tunel drogowy o długości około 2 km oraz pierwsze na Podkarpaciu centrum zarządzania tunelem. W projekcie uwzględniono dwie pary miejsc obsługi podróżnych oraz dwa lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Źródło: GDDKiA
Największym wyzwaniem inżynieryjnym będzie budowa tunelu oraz estakad. Wynika to z pagórkowatego ukształtowania terenu, które wymusza wykonanie wysokich estakad i tunelu zlokalizowanego około 80 m pod powierzchnią ziemi. Nie bez znaczenia są także skomplikowane i złożone warunki gruntowo-wodne (flisz karpacki) występujące na tym odcinku drogi – przyznaje inwestor.
Via Carpatia to szlak drogowy, który połączy północ i południe Europy. Trasa rozpoczyna swój bieg w litewskiej Kłajpedzie, a kończy w greckich Salonikach, przebiegając przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Na całej długości ma mieć parametry drogi ekspresowej lub autostrady.
Przeczytaj także: Kto chętny na budowę kolejnych 11 km polskiej części Via Carpatia?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.