Wykonawca już wszedł ma plac budowy. Jego zadaniem jest dostosowanie zabytkowego dworca kolejowego do obowiązujących standardów przy zachowaniu walorów architektonicznych. Odtworzony zostanie dawny zarys elewacji z gzymsami i elementami dekoracyjnymi. Dojdzie do wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. Wejście główne i dwa symetryczne boczne od strony północnej zostaną odwzorowane zgodnie z historycznym oryginałem. Po południowej zaplanowano przywrócenie pierwotnego wyjścia na perony. Pojawi się też iluminacja.

W holu zostanie odnowiona poczekalnia, zwiększy się liczba miejsc do siedzenia. W sąsiedztwie będą kasy i toalety. Parter przeznaczono na pomieszczenia komercyjne i dla spółek kolejowych. Na pierwszym piętrze będą m.in. wentylatornia i serwerownia.

Zgodnie ze współczesnymi standardami nie będzie barier architektonicznych, pojawią się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Ogrzewanie zapewni niskoemisyjna kotłownia gazowa, a oświetlenie energooszczędne lampy LED. Cyfrowy system zarządzania budynkiem posłuży do optymalizacji zużycia mediów. Zamontowane zostaną systemy bezpieczeństwa, m.in. monitoring.

W sąsiedztwie dworca kolejowego powstanie zadaszona wiata rowerowa, a obok niej dworzec tymczasowy. Zaplanowano zieleń, głównie krzewy i trawniki.

Modernizacja jest prowadzona w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 Polskich Linii Kolejowych. Projekt przygotowała pracownia Paka Architekci, a wykonawcą jest firma Heli Factor. Wartość inwestycji wynosi 7,9 mln zł brutto. Prace zakończą się latem 2024 r.

Przeczytaj także: Czy w Krakowie powstanie dzielnica wieżowców? Wkrótce decyzja