Bryła zabytkowego dworca kolejowego w Ożarowie Mazowieckim nie zmieniła się od jego budowy w 1890 r. i późniejszej przebudowy w latach 20. XX w. Wkrótce rozpocznie się modernizacja obiektu. Elewacja dwukondygnacyjnego budynku zostanie wyczyszczona w wyższej części, a w parterowej zyska nowe tynki. Przewidziano iluminację, podświetlane napisy przestrzenne oraz stolarkę okienną i drzwiową stylizowaną na historyczną.

Na parterze przewidziano obsługę pasażerów. Wnętrze zostanie wykonane w odcieniach szarości i bieli, przy kasach pojawią się minimalistyczne drewniane detale. W holu znajdą się ławki z drewnianymi siedziskami, zegar i typowe wyposażenie dworcowe (gabloty na rozkład jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów). W wyższej części dworca kolejowego przewidziano pomieszczenia techniczne i przestrzeń biurową na wynajem.

Budynek zostanie ocieplony od wewnątrz, wyposażony w kurtyny powietrzne i energooszczędną stolarkę. Ogrzewanie zapewni pompa ciepła, zbiorniki podziemne zgromadzą deszczówkę, która po poczyszczeniu posłuży do spłukiwania toalet i podlewania roślin. Standardowo będzie zainstalowany system zarządzania budynkiem optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody, a także nadzorujący instalacje bezpieczeństwa. W otoczeniu dworca będzie wiata na 16 rowerów, pojawią się chodniki i mała architektura.

Wykonawcą robót jest firma Global Budownictwo z Częstochowy, projekt przygotowała pracownia GPVT z Poznania. Koszt inwestycji to 10,79 mln zł brutto. Otwarcie dworca nastąpi jesienią 2023 r.

Przeczytaj także: Spółka CPK wybrała projektanta infrastruktury lotniskowej