Jaką rolę spełniają klapy dymowe?

Klapy dymowe stanowią system przeciwpożarowy montowany na dachach budynków. Ich istotnym założeniem jest kontrola rozprzestrzeniania się płomieni wewnątrz budynku. Oddymianie pozwala na szybkie odprowadzenie szkodliwego dymu, którego składnikiem są m.in. toksyczne dla ludzkiego organizmu gazy. Pozbycie się nadmiaru dymu umożliwia z kolei zwiększenie widoczności wewnątrz obiektu budowlanego objętego pożarem. Drogi ewakuacyjne, które w takiej sytuacji nie spełniałyby swojego zadania komunikacyjnego, stają się bezpieczniejsze. Dzięki temu osoby znajdujące się wewnątrz mogą znacznie bezpieczniej ewakuować się z obiektu. Kolejną rolą spełnianą przez klapy oddymiające jest możliwość usunięcia mas gorącego powietrza. Duża temperatura, która oddziałuje na szkielet i całą konstrukcję budynku, może w przypadku pożaru doprowadzić do uszkodzeń budowlanych. Podczas warunków standardowych, klapy dymowe doświetlają przestrzeń wewnątrz i wpływają pozytywnie na wentylację pomieszczeń.

Budowa klap dymowych

Klapy dymowe posiadają najczęściej aluminiowe profile, które w toku produkcji uzupełniane są mieszaniną poliwęglanową. Skrzydła są zazwyczaj przezroczyste, ewentualnie mogą posiadać nieco zmienioną strukturę barwną – występują np. w wariancie mlecznym. Nowoczesne płyty są, podobnie jak okna plastikowe, wyposażone w skuteczny system uszczelniający. Zmniejsza to ryzyko powstawania tzw. mostków termicznych, które mogłyby przyczyniać się do ochładzania przestrzeni wewnętrznej. Każda z klap dymowych posiada swoją podstawę konstrukcyjną. Zwykle jest ona skomponowana z blachy stalowej poddanej wcześniej procesowi ocynkowania. Podstawa może być ocieplana (nie wpływa to na ruchomość skrzydła) niemalże wszystkimi popularnymi materiałami izolacyjnymi. Sąsiedztwo klap dymowych może zostać uzupełnione dodatkowym osprzętem, m.in. barierkami dachowymi lub uchwytami. Zwiększają one wygodę i bezpieczeństwo pracowników dokonujących procesów konserwacyjnych.

Rodzaje i znaczenie klap dymowych

Podstawowy podział klap dymowych rozgranicza je na elementy jednoskrzydłowe oraz dwuskrzydłowe. Oba typy dostępne są w różnych rozmiarach, np. 2000 × 2000 mm. Według klasyfikacji SRO wskazującej na grubość pokryć można wyróżnić klapy dymowe PC10 mm, PC20 mm i inne. Dodatkowym parametrem, który bierze się pod uwagę w przypadku doboru elementów oddymiania, jest m.in. wysokość podstawy. Skrzydła do oddymiania ułatwiają pracę ekipy gaśniczej, wpływają na redukcję strat materialnych w przypadku wystąpienia pożaru i spełniają wiele pożytecznych funkcji w standardowym procesie eksploatacji. Mogą np. poprawiać dostępność dachu dla pracowników technicznych, służąc jak właz wyjściowy. Poszczególne typy klap mogą cechować się zmiennym kątem otwarcia, bez znaczenia czy mowa o systemach jedno, czy dwuskrzydłowych. Bez wątpienia stanowią one ważny element konstrukcyjny, którego montaż wpływa na poprawę bezpieczeństwa ludzi i mienia.