Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (CPK) – podała w sobotę Kancelaria Prezydenta. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Centralny Port Komunikacyjny docelowo ma obsługiwać 100 mln pasażerów rocznie. Zgodnie z założeniami, gotowy powinien być w 2027 r.
Centralny Port Komunikacyjny: prezydent podpisał ustawę. Nowe lotnisko ma być gotowe w 2027 r. Fot. Denis Belitsky/Shutterstock
Uchwalona ustawa o nowym lotnisku określa m.in. zasady i warunki przygotowania, finansowania i budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz infrastruktury towarzyszącej, w tym również reguły i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, dotyczy także organów właściwych w tych sprawach.
Ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym reguluje ponadto zasady działania spółki celowej, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którą utworzy Skarb Państwa w celu przygotowania i budowy CPK oraz koordynacji i kontroli realizacji tej inwestycji.
Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta, ustawa przewiduje, dla zabezpieczenia prawidłowości realizacji inwestycji, etap przygotowania obszaru inwestycji, który rozpoczyna wydanie rozporządzenia Rady Ministrów, wskazującego gminy objęte przygotowaniem oraz środki prawne niezbędne do realizacji tego etapu postępowania.
Centralny Port Komunikacyjny to inwestycja celu publicznego, realizowana na podstawie wydawanej przez wojewodę decyzji administracyjnej. Zgodnie z zapisami ustawy, lokalizacji inwestycji można dokonać wbrew ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W ustawie zapisano zasady, na jakich pozyskiwane będą prawa do nieruchomości niezbędnych do realizacji inwestycji – i reguły dotyczące ustalenia z tytułu budowy nowego lotniska odszkodowania.
Wskazano, że nieruchomości określone w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie CPK stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa. Wywłaszczenie może dotyczyć całej nieruchomości lub tylko jej części.
Skutkiem decyzji o lokalizacji inwestycji w zakresie CPK, związanym z wywłaszczeniem nieruchomości, jest obowiązek wydania nieruchomości, opróżnienia lokali i innych pomieszczeń oraz uprawnienie do faktycznego objęcia nieruchomości w posiadanie przez spółkę celową, w terminie wynoszącym 120 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wydaniu decyzji – podała kancelaria.
W związku z wywłaszczeniem nieruchomości właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu przysługuje odszkodowanie odpowiadające wartości wywłaszczonych praw.
Wysokość odszkodowania ustala wojewoda. Przewidziano odszkodowania za ustanowienie ograniczeń w korzystaniu z nieruchomości – odszkodowanie przysługuje za czas korzystania z nieruchomości na potrzeby realizacji inwestycji, za szkody powstałe wskutek zdarzeń związanych z korzystaniem z nieruchomości w celu realizacji inwestycji oraz za korzystanie z nieruchomości w związku z użytkowaniem obiektów i urządzeń.
Ustalenie wysokości odszkodowania ma być poprzedzone negocjacjami.
Przypomnijmy, że jeszcze zanim prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o CPK, trzy gminy: Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki (pow. żyrardowski) zostały wyznaczone na obszar inwestycji CPK, obejmujący łącznie 66,2 km². Ten obszar od północy ograniczony jest rzeką Pisią i miejscowością Szymanów, od południa autostradą A2, a od zachodu – drogą krajową nr 50.
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) – co to jest?
CPK ma być węzłem łączącym transport lotniczy z kolejowym. Będzie to jeden z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie: przepustowość wyniesie od 45 mln (po pierwszym etapie budowy) do 100 mln pasażerów rocznie. Planowany termin uruchomienia nowego lotniska to połowa 2027 r. Wartość inwestycji szacowana jest na 35 mld zł.
Zgodnie z założeniami, na ten rok zaplanowano wskazanie maksymalnego obszaru, jaki będzie mógł zająć CPK, do tego rozpoczęto półtoraroczne negocjacje z mieszkańcami. W przyszłym roku ma nastąpić oficjalne wyznaczenie docelowego obszaru i rezerwacja terenu dla dwóch wariantów lokalizacji nowego lotniska. Z kolei ostateczną lokalizację lotniska powinniśmy poznać w 2020 r.
Dodajmy, że 17 czerwca br. w Baranowie ma odbyć się referendum ws. CPK.
Przeczytaj także. CPK: wyznaczono obszar inwestycji. To trzy gminy
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.