W jego ocenie potrzebnych jest kilkaset milionów złotych; dzięki takiej kwocie możliwa ma być kontynuacja i przyspieszenie przygotowań do budowy Portu Lotniczego Solidarność (CPK) oraz związanych z nim inwestycji kolejowych.

Spółka celowa CPK została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod koniec listopada 2018 r. z kapitałem zakładowym wynoszącym 10 mln zł. Jej prezesem jest Piotr Malepszak, a oprócz niego w zarządzie zasiadają: Dariusz Sawicki (odpowiedzialny za część lotniskową) i Michał Wrona, w którego gestii są kwestie finansowe.

W tym roku spółka przeszła Test Prywatnego Inwestora, który określa m.in. podstawowe parametry inwestycji i weryfikuje argumenty ekonomiczne przemawiające za jej budową. Było to konieczne, aby mogła być doinwestowana publicznymi pieniędzmi. 

Ponieważ Test Prywatnego Inwestora wykazał rentowność lotniskowej części inwestycji, to Skarb Państwa podwyższy kapitał spółki – wyjaśnił Wild. Stopa zwrotu z lotniskowej części tej inwestycji wynosi prawie 10%, czyli jak na inwestycję infrastrukturalną – sporo.

Spółka celowa CPK formalnie została zawiązana przez premiera Mateusza Morawieckiego 12 października ub. r. Zgodnie z ustawą o Centralnym Porcie Komunikacyjnym spółka w 100% jest własnością Skarbu Państwa. Jest też strategiczna z punktu widzenia interesów państwa i została wpisana na listę spółek, których akcje należące do Skarbu Państwa nie mogą być zbyte, tak samo jak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PKP Cargo S.A. czy KGHM Polska Miedź S.A.

Centralny Port Komunikacyjny to planowane lotnisko, mające pełnić również funkcję węzła przesiadkowego, między Warszawą i Łodzią, które zintegruje transport lotniczy i kolejowy, a w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia kolejowe na terenie kraju, które umożliwią przejazd pociągiem między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. 

Przeczytaj także: Województwo dopłaci do budowy lotniska w Suwałkach