• CPK przedstawi koncepcję rozwoju portu lotniczego w perspektywie 20 lat
  • Współpracuje w tym celu z 13 polskimi instytucjami i przedsiębiorstwami
  • Za kilka miesięcy zostanie wybrany doradca strategiczny

Master plan CPK przedstawi m.in. koncepcję rozwoju portu lotniczego w perspektywie 20 lat i etapowanie budowy. Jak wyjaśnia Małgorzata Popławska, menadżer ds. planowania i przepustowości CPK, ma on określić infrastrukturę dostosowaną nie tylko do realizacji celów inwestycji, ale być też odpowiedzią na potrzeby przyszłych użytkowników lotniska.

O przygotowaniach i współpracy w zakresie nowego planu CPK prowadzono w Ministerstwie Infrastruktury rozmowy z przedstawicielami 13 firm i instytucji: Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), Orlenu, Lotosu Air BP, PERN-u, Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), Gaz-Systemu, Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG), SIME Polska, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Dyskusje dotyczyły m.in. planowanej na przyszły rok inwentaryzacji terenu inwestycji, zakresu prac przy układaniu niezbędnej infrastruktury paliwowej, energetycznej, wodociągowej itp. oraz utworzenia zespołów roboczych do realizacji zadań podczas przygotowań master planu.


Prace nad założeniami infrastrukturalnymi trwają od połowy kwietnia br. Spółka zaprezentowała wtedy 125 głównych elementów infrastruktury m.in. zakładany układ dróg startowych, dróg kołowania, płyt postojowych, terminali (pasażerskich, cargo i general aviation), stacji kolejowej zintegrowanej z terminalem pasażerskim, parkingów i dróg wewnętrznych. Po ponad tysiącu uwag dotyczących takich zagadnień, jak np. obsługa samolotów, pasażerska, bagażowa, cargo i zaplecza technicznego, opracowano z partnerami branżowymi stworzyła 350-stronicowy tzw. brief strategiczny portu lotniczego, który został następnie skonsultowany z ponad 140 firmami i instytucjami.

Dodatkowo przewoźnicy lotniczy opiniują wygląd lotniska w ramach Komitetu Konsultacyjnego (Airport Consultative Committee - ACC), który został powołany pod koniec maja br. przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) we współpracy z CPK.

Dla właściwego zaplanowania CPK potrzebujemy danych dotyczących istniejącej infrastruktury, informacji o parametrach sieci przesyłowych i ewentualnych planach inwestycyjnych spółek w tym obszarze. Dzięki temu właściwie zaplanujemy działania na etapie przygotowywania master planu. Dlatego już teraz musimy być w bliskim kontakcie ze spółkami, które dostarczą na potrzeby lotniska m.in. niezbędne zasoby, paliwa i energię – wyjaśnia Mikołaj Wild, p.o. prezesa CPK.

Spółka kończy przygotowania programu wieloletniego, który określi planowane wydatki na CPK w kolejnych latach. W nadchodzących miesiącach ma zostać wybrany doradca strategiczny spośród największych i najlepszych pod względem operacyjnym lotnisk świata.

CPK do 2027 r. wybudowany ma zostać w środkowej części Polski, między Warszawą a Łodzią. Będzie jednym z największych węzłów przesiadkowych w Europie, który zintegruje krajowy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Rząd zaplanował budowę 1600 km nowych linii kolejowych, prowadzących do CPK i do Warszawy. W pierwszym etapie przepustowość lotniska i węzła transferowego oszacowano na 45 mln pasażerów rocznie, czyli około 400 tys. operacji lotniczych (startów i lądowań) w ciągu roku na dwóch drogach startowych.

Przeczytaj także: Budowa terminalu lotniska w Radomiu wydłuży się o pół roku?