Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na studium wykonalności linii kolejowej między Sieradzem a Poznaniem w ramach projektu kolei dużych prędkości. To licząca 170 km trasa stanowiąca część tzw. igreka. Ma skrócić podróże między Warszawą a stolicą Wielkopolski o ponad godzinę.
Fot. ilustr. Delrawen/Adobe Stock
Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), czyli dokumentację przedprojektową dla linii Sieradz–Kalisz–Pleszew–Poznań (szprycha nr 9) opracuje konsorcjum firm BBF, IDOM i Arcadis za 42,9 mln zł netto. Większość tego szlaku leży w woj. wielkopolskim, poza odcinkiem w pobliżu Sieradza w woj. łódzkim.
W wyniku inwestycji pociągi pasażerskie osiągną prędkość do 250 km/godz., przy czym założona prędkość projektowa wynosi 350 km/godz. Do tego poziomu będzie ją można zwiększyć bez bez przebudowy torowiska i zmiany geometrii łuków.
Dzięki kolejowej inwestycji CPK między Sieradzem i Poznaniem pociągi będą jeździć z pasażerami z prędkością do 250 km/h. Przyjęta dla tego odcinka prędkość projektowa to jednak 350 km/h. Do takiej wartości będzie można w przyszłości podnieść prędkość maksymalną bez przebudowy torowiska i zmiany geometrii łuków.
Według spółki, po wybudowaniu tej linii podróże między Warszawą a Poznaniem skrócą się do 1 godz. 55 min (aktualnie około 3 godz.). Ze stolicy Wielkopolski do Kalisza przejazd będzie trwał 35 min (dziś 1,5 godz.), a do Łodzi 1 godz. 10 min (teraz około 3 godz.). Dojazd do CPK zajmie 1 godz. i 40 min.
W ramach STEŚ wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. prognozy ruchu, a także analizy – np. techniczne, środowiskowe i wielokryterialne. Czas na przygotowanie tzw. wariantu inwestorskiego, który będzie stanowił załącznik do wniosku o decyzję środowiskową, to 12 miesięcy. W zakres umowy wchodzą także m.in.: badania geologiczne wraz z dokumentacją i mapy do celów projektowych. Następnym etapem – po wykonaniu STEŚ – będzie m.in. opracowanie projektów: koncepcyjnego i budowlanego – czytamy w komunikacie. Zaplanowano ponad 100 konsultacji społecznych w sprawie tej inwestycji w ciągu dziewięciu miesięcy.
Według harmonogramu prace budowlane na odcinku Sieradz–Poznań mają rozpocząć się na przełomie 2024 i 2025 r. Ich zakończenie przewidziano na przełom 2028 i 2029 r. Formalnie powinno to nastąpić w rok pod zakończeniu budowy portu lotniczego.
Na terenie Wielkopolski ma powstać 220 km nowych linii kolejowych, kolejne 530 ma przejść modernizację. Po podpisaniu umowy na trasę między Sieradzem a Poznaniem, w przygotowaniu jest niemal 120 km szlaków.
CPK przygotowuje budowę 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 1 800 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r.
Przeczytaj także: Port lotniczy CPK: przetarg na roboty budowlane
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.