• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ile zajmie podróż z Płocka do CPK? Jest ważna umowa

Opublikowano: 24-01-2022 Źródło: CPK, inzynieria.com

Podpisano umowę na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego kolei dużych prędkości od planowanego lotniska Solidarność do Włocławka. To element programu kolejowego realizowanego w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).


Fot. Marzanna Hartwich/Adobe Stock Fot. Marzanna Hartwich/Adobe Stock
  • Wartość kontraktu wynosi ponad 38 mln zł netto
  • Fragment od CPK do Włocławka to element szprychy nr 1
  • W grudniu 2021 r. wpisano go do projektu aktualizacji TEN-T

Opisywany odcinek ma mieć 122 km długości i stanowić przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej w stronę Kujaw i Trójmiasta. Trasę, po której pociągi będą jeździć z prędkością do 250 km/godz., wyznaczono od węzła CPK przez Płock do Włocławka. W ramach studium wykonane zostaną m.in. prognozy ruchu, powstaną też analizy techniczne, środowiskowe czy wielokryterialne. Pierwsze 12 miesięcy trwania kontraktu zakończyć powinno się opracowaniem wariantu inwestorskiego, dla którego uzyskana ma zostać tzw. decyzja środowiskowa. W dalszej kolejności przeprowadzone będą np. badania geologiczne. Wykonawcą zostało konsorcjum firm IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo, BBF i Arcadis. Wartość umowy wynosi ponad 38 mln zł netto.

Warto zaznaczyć, że prędkość projektowa dla tego odcinka to 350 km/godz. To oznacza, że do takiej wartości będzie można w przyszłości podnieść prędkość maksymalną bez przebudowy torowiska i geometrii łuków.

Jakie będą efekty?

Obecnie, chociaż w linii prostej Płock i Warszawę dzielą 94 km, podróż pociągiem trwa prawie 3 godz., wiąże się z przesiadkami. Po wybudowaniu nowej linii, przejazd z Płocka do stolicy będzie zajmować do 45 min, a z Włocławka do 1 godz. 5 min (obecnie to co najmniej 2 godz.). Z kolei do nowego lotniska pociągi mają jeździć: z Płocka 30 min, a z Włocławka 50 min.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Wygranym tego projektu będą m.in. mieszkańcy Płocka, którzy zaczną w końcu korzystać z wygodnych i szybkich pociągów. W tej chwili z Płocka kursują głównie szynobusy, np. do Kutna i Sierpca. Dopiero od roku mieszkańcy tego miasta mogą dojechać pociągiem bezpośrednio do Gdańska i Katowic – powiedział Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

W grudniu 2021 r. odcinek wpisano do projektu aktualizacji Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), czyli na listę priorytetowych inwestycji Unii Europejskiej. TEN-T obejmuje strategiczne trasy kolejowe, drogowe, lotnicze, morskie i śródlądowe drogi wodne, a także lotniska, porty morskie czy terminale drogowo-kolejowe.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Lokalizacja Portu Lotniczego Solidarność

Centralny Port Komunikacyjny powstać ma w środkowej Polsce, między Warszawą i Łodzią. Będzie to węzeł przesiadkowy, łączący transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Podstawowym elementem ma być Port Lotniczy Solidarność, który zajmie obszar 40,81 km2, od północy ograniczony miejscowościami Szymanów i Kaski, a od wschodu ul. Południową w Starej Pułapinie. Lotnisko powinno zostać otwarte za około siedem lat.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Równoległe prowadzony jest program kolejowy CPK, który zakłada powstanie, do końca 2034 r., łącznie 1800 km nowych linii. 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, będzie prowadzić z różnych regionów Polski do Warszawy i lotniska Solidarność.

Fragment od lotniska do Włocławka to element szprychy nr 1. Pierwsze roboty budowlane na tym odcinku mają ruszyć w 2024 r. Docelowo ta szprycha pobiegnie w tzw. nowym śladzie do Trójmiasta.

Zobacz nasz serwis specjalny CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia