• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Spółka CPK ma nowego partnera naukowego

Opublikowano: 25-02-2022 Źródło: CPK

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (AGH) będzie współpracować ze spółką CPK w ramach szeroko rozumianego projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.


Fot. makibestphoto/Adobe Stock Fot. makibestphoto/Adobe Stock

Centralny Port Komunikacyjny będzie węzłem przesiadkowym, który połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Powstanie w środkowej Polsce, między Warszawą i Łodzią. Podstawowy element węzła to Port Lotniczy Solidarność, który zajmie obszar 40,81 km2, od północy ograniczony miejscowościami Szymanów i Kaski, a od wschodu ul. Południową w Starej Pułapinie. Lotnisko ma być otwarte za około siedem lat. W tej części inwestycja jest na etapie badań środowiskowych i terenowych, przygotowywania master planu oraz wykupu nieruchomości.


Równocześnie prowadzony jest program kolejowy CPK, który polega na budowie łącznie 1800 km nowych linii. Powstanie m.in. 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i lotniska Solidarność. Program kolejowy trwać ma do końca 2034 r., obecnie znajduje się na etapie opracowywania studiów wykonalności.

10 szprych kolejowych do CPK. Źródło: CPK 10 szprych kolejowych do CPK. Źródło: CPK

Współpraca spółki CPK oraz AGH będzie polegać m.in. na prowadzeniu przez uczelnię prac badawczych oraz organizowaniu dedykowanych studiów podyplomowych. Z kolei spółka np. umożliwi studentom odbywanie staży.

Dzięki współpracy z tak strategiczną dla rozwoju Polski spółką będziemy w stanie wspólnie realizować projekty badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe dofinansowywane przez krajowe i europejskie fundusze – powiedział prof. Rafał Wiśniowski, prorektor ds. współpracy AGH, dodając: Bardzo perspektywiczna jest także komercjalizacja wyników badań w obszarze projektowania, budowy i użytkowania Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wyniki badań i projektów dotyczące działalności lotniska, kolei dużych prędkości wraz z infrastrukturą oraz ich bezpieczeństwem i eksploatacją są dla AGH bardzo ciekawym i twórczym wyzwaniem, któremu chcemy sprostać z najwyższą starannością i naukowym podejściem. Wierzę, że ta bilateralna współpraca przyczyni się do rozwoju naszego kraju. 

Wcześniej spółka porozumiała się z Politechniką Warszawską oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz. Mikołaj Wild, jej prezes, stwierdził z kolei, że dzięki współpracy z ośrodkami naukowymi pozytywny wpływ CPK będzie wielowymiarowy i obejmie krajową gospodarkę, społeczeństwo i młode pokolenia, które zdobędą doświadczenie i kompetencje. To realny efekt korzystny dla obu stron porozumienia.

Zobacz nasz serwis specjalny CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!