Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (AGH) będzie współpracować ze spółką CPK w ramach szeroko rozumianego projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Fot. makibestphoto/Adobe Stock
Centralny Port Komunikacyjny będzie węzłem przesiadkowym, który połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Powstanie w środkowej Polsce, między Warszawą i Łodzią. Podstawowy element węzła to Port Lotniczy Solidarność, który zajmie obszar 40,81 km2, od północy ograniczony miejscowościami Szymanów i Kaski, a od wschodu ul. Południową w Starej Pułapinie. Lotnisko ma być otwarte za około siedem lat. W tej części inwestycja jest na etapie badań środowiskowych i terenowych, przygotowywania master planu oraz wykupu nieruchomości.
Równocześnie prowadzony jest program kolejowy CPK, który polega na budowie łącznie 1800 km nowych linii. Powstanie m.in. 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i lotniska Solidarność. Program kolejowy trwać ma do końca 2034 r., obecnie znajduje się na etapie opracowywania studiów wykonalności.
10 szprych kolejowych do CPK. Źródło: CPK
Współpraca spółki CPK oraz AGH będzie polegać m.in. na prowadzeniu przez uczelnię prac badawczych oraz organizowaniu dedykowanych studiów podyplomowych. Z kolei spółka np. umożliwi studentom odbywanie staży.
Dzięki współpracy z tak strategiczną dla rozwoju Polski spółką będziemy w stanie wspólnie realizować projekty badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe dofinansowywane przez krajowe i europejskie fundusze – powiedział prof. Rafał Wiśniowski, prorektor ds. współpracy AGH, dodając: Bardzo perspektywiczna jest także komercjalizacja wyników badań w obszarze projektowania, budowy i użytkowania Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wyniki badań i projektów dotyczące działalności lotniska, kolei dużych prędkości wraz z infrastrukturą oraz ich bezpieczeństwem i eksploatacją są dla AGH bardzo ciekawym i twórczym wyzwaniem, któremu chcemy sprostać z najwyższą starannością i naukowym podejściem. Wierzę, że ta bilateralna współpraca przyczyni się do rozwoju naszego kraju.
Wcześniej spółka porozumiała się z Politechniką Warszawską oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz. Mikołaj Wild, jej prezes, stwierdził z kolei, że dzięki współpracy z ośrodkami naukowymi pozytywny wpływ CPK będzie wielowymiarowy i obejmie krajową gospodarkę, społeczeństwo i młode pokolenia, które zdobędą doświadczenie i kompetencje. To realny efekt korzystny dla obu stron porozumienia.
Zobacz nasz serwis specjalny CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.