Spółka Centralny Port Komunikacyjny planuje do 2034 r. wybudować 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. Ich łączna długość wyniesie prawie 2000 km. W ramach przygotowań do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane rozpoczęto wstępne konsultacje rynkowe (WKR) z potencjalnymi wykonawcami.
Fot. ilustr. Mirko Vitali/Adobe Stock
Celem konsultacji ma być, jak informuje CPK, opracowanie poprzez dialog z rynkiem, m.in. założeń planowanego postępowania przetargowego na roboty budowlane, warunków i kryteriów oceny ofert, zapisów umownych umożliwiających realizację zamówienia, rozkładu ryzyka między zamawiającego a wykonawców, pakietowania czy zakresu zamówień.
Dodatkowym zamierzeniem jest sprawdzenie podejścia krajowego rynku do innowacyjnych rozwiązań stosowanych z powodzeniem za granicą, takich jak np. rozliczenie w formule open book, tzw. target price, podwykonawca mianowany czy dostawy własne zamawiającego.
W rozmowach mogą uczestniczyć aż 33 podmioty z branży budowlanej. Potencjalni wykonawcy zastaną podzieleni na generalnych (odpowiedzialnych za całość inwestycji) i branżowych. Konsultacje dotyczą największych firm z branży budowlanej w Polsce i za granicą, lokalnych podmiotów specjalizujących się w np. robotach przygotowawczych, torowych, trakcyjnych czy sterowania ruchem kolejowym, a także organizacji zrzeszających firmy z branży budowlanej.
Szczegóły na temat WKR zamieszczono na platformie internetowej SmartPZP. Konsultacje prowadzone są w języku polskim i częściowo angielskim (w zakresie dokumentacji i odpowiedzi na pytania). Termin składania wniosków do udziału w konsultacjach upływa dnia 23 maja 2022 r. o godz. 10:00 – czytamy w komunikacie.
Wcześniej, w październiku 2021 r., ogłoszono postępowanie na projektowanie kolejowych "szprych”. To zadania o łącznej wartości 7 mld zł. Do przetargu zakwalifikowano 11 oferentów m.in. z Polski, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii czy Korei Południowej. W styczniu 2022 r. rozpoczęto poszukiwania inżyniera kontraktu, spółki nadzorującej poszczególne etapy inwestycji w programie kolejowym. Szacowana wartość kontraktu wynosi 2,5 mld zł. Wśród 20 oferentów są firmy m.in. z Polski, Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Oba te postępowania są na etapie kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych poprzedzających podpisanie umowy.
CPK realizuje 10 kontraktów na studia wykonalności (STEŚ) w różnych częściach Polski. Dotyczą one kolejowych odcinków: Warszawa–Łódź, Łódź–Wrocław, Żarów– granica z Czechami, Sieradz–Poznań, Katowice–Ostrawa, Łętownia–Rzeszów, Trawniki–Zamość–Bełżec, Ostrołęka–Łomża–Giżycko, CPK–Płock–Włocławek i węzła kolejowego CPK. Łącznie prace przygotowawcze trwają już na 1300 km.
Przeczytaj także: Katowice wdrażają rozwiązania inteligentnego miasta
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.