Podpisano umowę na zaprojektowanie centrum kontroli operacji lotniczych. To element inwestycji polegającej na budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Fot. VirgoStudio/Adobe Stock
W centrum odbywać się będzie monitorowanie i przetwarzanie danych dotyczących m.in. planowania lotów, warunków pogodowych, ruchu na płycie, zarządzania załogami. Tego typu centrum pozwala także np. na zarządzanie działaniami obsługi naziemnej.
Wykonawca dokumentacji przygotuje projekty: koncepcyjne, budowlane, techniczne i wykonawcze, jak również pozostałe opracowania niezbędne do uzyskania zgód. Wartość umowy wynosi 4,7 mln zł netto.
To trzeci, po wieży kontroli ruchu lotniczego i infrastrukturze dla służb ratowniczo-gaśniczych, kontrakt na zaprojektowanie obiektów wspierających lotnisko. Jeszcze w tym roku spółka CPK planuje podpisać umowę dotyczącą prac projektowych i doradztwa technicznego dla baz utrzymania (służby odśnieżania lotniska i utrzymania pojazdów, obsługa sprzętu). Obecnie kończą się też prace nad projektem budowlanym dla terminalu lotniskowego i dworca kolejowego. Poza tym powstaje dokumentacja dla dróg startowych i kołowania oraz płyt postojowych.
Centralny Port Komunikacyjny
Ma to być węzeł przesiadkowy, który połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Planowany jest w środkowej Polsce, między Warszawą i Łodzią, a jego głównym elementem będzie Port Lotniczy Solidarność. Spółka CPK planuje, że decyzję lokalizacyjną dla lotniska otrzyma na koniec tego roku, a pozwolenie na budowę w 2026 r. Zakończenie prac budowlanych przewidywane jest na 2031 r., a otwarcie lotniska o przepustowości do 34 mln pasażerów rocznie nastąpić powinno rok później, jednocześnie z odcinkiem kolei dużych prędkości między Warszawą, CPK i Łodzią.
Zobacz nasz serwis specjalny Centralny Port Komunikacyjny
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.