• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Centralny Port Komunikacyjny. Jest brakujący dokument. Dwa kroki do budowy

Opublikowano: 24-07-2023 Źródło: CPK

Centralny Port Komunikacyjny otrzymał od Urzędu Lotnictwa Cywilnego promesę zezwolenia na założenie lotniska użytku publicznego. Co to oznacza?


Centralny Port Komunikacyjny. Źródło: spółka CPK Centralny Port Komunikacyjny. Źródło: spółka CPK
  • Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy
  • Obecnie trwają badania geologiczne
  • Lotnisko ma zostać otwarte w 2028 r.

W promesie zawarto warunki niezbędne do uzyskania zezwolenia na założenie lotniska oraz okres jej ważności. Promesa będzie jednym z załączników do wniosku o decyzję lokalizacyjną, która poprzedza wnioski o pozwolenia na budowę.

Źródło: spółka CPK Źródło: spółka CPK

Centralny Port Komunikacyjny na zaawansowanym etapie

Przypomnijmy, że w czerwcu tego roku zatwierdzono plan generalny dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. W tym samym miesiącu przyjęto projekt koncepcyjny lotniska i dworca kolejowego. W lipcu wydano tzw. decyzję środowiskową dla budowy lotniska i węzła kolejowego CPK.

Obecnie Centralny Port Komunikacyjny jest już w fazie projektowania i budowania. Do tej pory do programu dobrowolnych nabyć zgłosiło się ponad 1250 właścicieli posiadających łącznie ponad 3550 ha, z czego akty notarialne zawarto dla około 850 ha. Prowadzone są rozbiórki i przeprowadzki.

Poza tym wykonywanych jest kilkaset odwiertów geologicznych w celu zbadanie jakości i nośności podłoża w miejscu przyszłego Centralnego Portu Komunikacyjnego.


Lotnisko z dwoma równoległymi drogami startowymi oraz terminalem dostosowanym do przepustowości do 40 mln pasażerów w ciągu roku ma zostać otwarte 2028 r. To pozwoli na wykonywanie 330 tys. operacji lotniczych (startów i lądowań) rocznie. W kolejnych latach lotnisko ma być rozbudowywane. Spółka CPK, powołując się na szacunki Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), informuje, że w 2060 r. lotnisko może obsługiwać do 65 mln pasażerów, co będzie oznaczać rozbudowę do trzech dróg startowych (450 tys. operacji lotniczych rocznie).

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy, który połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Powstać ma w środkowej Polsce, między Warszawą i Łodzią. Głównym jego elementem będzie Port Lotniczy Solidarność. Lotnisko zajmie 40,81 km2, od północy ograniczonych miejscowościami Szymanów i Kaski, a od wschodu ul. Południową w Starej Pułapinie.

Obecnie prowadzony jest także program kolejowy CPK, który zakłada powstanie do końca 2034 r. 1800 km nowych linii.

Zobacz nasz serwis specjalny CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!