W obiekcie, który stanowić ma jedną z infrastrukturalnych wizytówek woj. śląskiego, liczącym ponad 1800 m2 powierzchni, rozmieszczono: pomieszczenie ze stanowiskami kontroli wieżowej i kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i garażowe oraz zaplecze socjalne. Wokół wieży zbudowano system dróg wewnętrznych wraz z parkingami. Poziom operacyjny ulokowano na wysokości 42 m.

Budynek składa się z dwóch elementów - części niskiej i wysokiej. Część niska, o wysokości 5-9 m, stanowi dwukondygnacyjny budynek o konstrukcji słupowo-ścianowej. Część wysoka mierzy 45,75 m. Jej trzon stanowi wspornik pionowy o przekroju poprzecznym prostokąta, z wydzielonym wewnątrz ciągiem dla windy oraz szachtami instalacyjnymi. Utwierdzenie trzonu stanowi płyta fundamentowa o grubości 1,8 m i o wymiarach w rzucie 17 x 17 m. W górnej części trzonu na wspornikach poziomych oparto stropy części zasadniczej wieży. Zwieńczenie wieży stanowi dach stalowy.


Obudowa wieży zbudowana została z wykorzystaniem aluminiowej płyty kompozytowej. W trzonie zaprojektowano windę elektryczną z podszybiem i nadszybiem bez pomieszczenia maszynowni, przystosowaną do wymogów, jakie musi spełniać dźwig dla ekip ratowniczych.

Zachęcamy do obejrzenia galerii:

Wartość kontraktu to 20,22 mln zł netto.

Przeczytaj także: Nowy terminal intermodalny w Porcie Gdynia