W niedzielę 17 czerwca br. odbyło się referendum w gminie Baranów. Poprzez głosowanie mieszkańcy mieli zdecydować o tym, czy chcą budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który rząd zaplanował tam zbudować.
Referendum w gminie Baranów. Czy mieszkańcy chcą budowy CPK? Fot. Pixabay
Referendum obejmowało dwa pytania: Czy chce Pan/Pani budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów? oraz Czy Pana/Pani zdaniem zapisy specustawy dot. budowy CPK są korzystne dla mieszkańców?
Wójt gminy Baranów Andrzej Kolek przekazał, że uprawnionych do głosowania było około 4 tys. osób. Swój głos obywatele mogli oddać do godz. 21 w jednej z czterech siedzib obwodowej komisji ds. referendum: w szkole podstawowej w Baranowie, gminnym przedszkolu w Cegłowie, szkole podstawowej w Bożej Woli oraz w szkole podstawowej w Kaskach. Lokale obwodowych komisji wyborczych zostały otwarte o godz. 7, zamknięto je o godz. 21.
Uchwała rady gminy Baranów, dotycząca referendum, podjęta została 18 kwietnia br.
Jak podała Polska Agencja Prasowa w dniu 18 czerwca br., mieszkańcy gminy Baranów w niedzielnym referendum zagłosowali przeciw budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Zapisana w protokole z referendum odpowiedź na pytanie pierwsze, tj. Czy jesteś za lokalizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego na obszarze Gminy Baranów?, brzmi: nie. Aż 1555 osób, czyli 82,8% uczestników głosowania tak zdecydowało. Za było 17,2%, czyli 322 osoby. Liczba głosów ważnych wyniosła 1877, a nieważnych 55.
W kwestii oceny warunków rozliczeń zaproponowanych przez rząd mieszkańcom gminy Baranów w związku z budową CPK mieszkańcy byli jeszcze bardziej zgodni: za korzystne zapisy te uznało 113 osób głosujących, czyli jedynie 6,1%,natomiast 1751 głosujących (93,9%) oceniło, że będą one niedobre dla mieszkańców gminy. W tym przypadku liczba głosów ważnych to 1864, a nieważnych 68.
Łącznie frekwencja wyniosła około 47%. Oznacza to, że referendum jest ważne; aby tak się stało, musiało w nim udział wziąć co najmniej 30% osób uprawnionych do głosowania.
Nie jesteśmy zaskoczeni i z pokorą podchodzimy do wyników referendum. Zdajemy sobie sprawę z poziomu emocji wśród mieszkańców, dało się je odczuć już w trakcie otwartych spotkań w gminach – przyznał Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild.
Centralny Port Komunikacyjny
CPK ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie, a jednocześnie węzłem łączącym transport lotniczy z kolejowym. Jego przepustowość wyniesie od 45 mln (po pierwszym etapie budowy) do 100 mln pasażerów rocznie. Planowany termin uruchomienia nowego lotniska to połowa 2027 r. Wartość inwestycji szacowana jest na 35 mld zł.
Przeczytaj także: Będzie referendum ws. przyszłości lotniska Okęcie?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.