W kosztach projektu partycypuje także samo miasto, które wyda na port lotniczy 11 mln zł, a także działająca w Suwałkach spółka Forte (10 mln zł). Brakujące 3 mln zł stanowi dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, które przekazano władzom miasta już w ub.r.

W ramach przedsięwzięcia w Suwałkach powstaje lokalne lotnisko z betonowym pasem startowym o długości 1,3 km i szerokości 30 m, płytą startową i postojową oraz drogą kołowania samolotów. Wybudowana ma być również niezbędna infrastruktura techniczna.

Prace budowlane rozpoczęły się pod koniec września 2018 r. Wykonawca ma już za sobą prace ziemne, wkrótce przystąpić ma do utwardzania pasa startowego. Wszystkie roboty mają się zakończyć w czerwcu br.

Z lotniska w Suwałkach korzystać mają małe samoloty pasażerskie, przewożące do 50 osób, a także śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki oraz małe samoloty o napędzie tłokowym.

Podobną inwestycję zrealizował Białystok. Nowy pas startowy powstał w Krywlanach. Wartą 47 mln zł inwestycję również wsparł samorząd woj. podlaskiego (16 mln zł.) Lotnisko jest obecnie w fazie certyfikacji.

Zobacz także: Lotniska w Polsce [ranking]