Partnerzy portalu

Lotnisko Kraków-Balice zostanie rozbudowane

Opublikowano: 30-09-2019 Źródło: inzynieria.com

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Kielcach wydała decyzję środowiskową dla budowy nowej drogi startowej na lotnisku Kraków Aiport w tzw. wariancie północnym. Nowy pas startowy jest najważniejszym zadaniem planu inwestycyjnego portu; niestety pojawiły się w tej sprawie kontrowersje. Mieszkańcy terenów sąsiadujących z planowanym pasem już protestują przeciwko realizacji inwestycji.


Kraków Aiport trzeba rozbudować? Fot. Adobe Stock Kraków Aiport trzeba rozbudować? Fot. Adobe Stock

Natalia Vince, rzecznik Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice podkreśliła, że decyzja RDOŚ przybliża zarządcę lotniska do realizacji zamierzeń inwestycyjnych. Zdajemy sobie sprawę z wyzwań, które stoją przed nami, dlatego z tym większą satysfakcją spoglądamy na ogrom dotąd wykonanej pracy, przybliżającej nas do realizacji zamierzeń inwestycyjnych opisanych w planie generalnym – powiedziała.

Budowa nowej drogi startowej jest najważniejszym elementem przyjętego w 2017 r. tzw. master planu dla lotniska Kraków Airport. Plan zakłada, iż do 2036 r. ruch pasażerski wzrośnie tam do około 12 mln pasażerów. W związku z tym została opracowana koncepcja rozbudowy portu, którego obecna przepustowość wynosi 8 mln pasażerów, z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury.

Kraków Airport. Statytystki, lipiec 2019 r. Źródło: Kraków Airport Kraków Airport. Statytystki, lipiec 2019 r. Źródło: Kraków Airport

Nowa droga startowa ma być kluczowym elementem pierwszej fazy rozbudowy lotniska, zaplanowanej na lata 2017–2021. Pas startowy będzie miał 2,8 tys. m długości i 60 m szerokości, co pozwoli na wykonywanie lotów transatlantyckich. Zostanie wybudowany on według planów tzw. wariantu północnego, poprowadzonego prawie równolegle do istniejącego pasa z odchyleniem o około 4 stopnie. Inwestycja, której wartość szacowana jest na około 250 mln zł, ma zostać zrealizowana ze środków spółki zarządzającej lotniskiem.

Planom budowy nowego pasa startowego sprzeciwiają się mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z lotniskiem, takch jak m.in. Rząska, Szczyglice i Balice. Przedstawiciele portu lotniczego apelują do protestujących mieszkańców o zrozumienie: liczymy na zrozumienie i poparcie ze strony wszystkich, którym zależy na dynamicznym rozwoju Małopolski. Rozwój regionu jest bowiem bezpośrednio związany z modernizacją infrastruktury lotniskowej i jej dostosowaniem do potrzeb i oczekiwań pasażerów – podkreślają.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko odprawiło blisko 6,8 mln pasażerów, czyli o 16% więcej niż rok wcześniej. Na ten rok zaplanowano obsługę prawie 8 mln osób.

Przeczytaj także: Megalotnisko w Chinach otwarte

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia