• Wieża będzie miała wysokość 65 m
  • Zajmie obszar o powierzchni 1600 m2
  • Powstanie też zespół sześciu budynków pomocniczych

Wszelkie prace budowlane

Zamówienie obejmuje wszystkie roboty związane z inżynierią lądową i elektromechanicznymi systemami wieży kontrolnej oraz jej obiektów pomocniczych, wszystkich innych systemów i instalacji budynków. Podczas realizacji zadania powstanie, obok wieży, stacja regulacyjno-rozdzielcza, jednostka przeciwpożarowa oraz centrala kontroli fauny. Wybudowanych zostanie sześć budynków pomocniczych.


Wieża ze stali i żelbetu

Wieża będzie miała wysokość 65 m, zostanie zbudowana z żelbetu i stalowych słupów, a jej otwarcie zaplanowano na 2022 r. Powstanie 3100 m2 powierzchni użytkowej, z czego 1600 m2 przypadnie na wieżę, a 1500 m2 na zaplecze operacyjne z budowlach pomocniczych.

Rozbudowa lotniska

Przedsięwzięcie jest częścią projektu rozbudowy lotniska w Limie. Poza wieżą staną tu budynek usługowy obsługujący ten obiekt, a także budynek z transformatorem, systemem przełączania zasilania, a także centrum zarządzania systemem oświetlenia naprowadzającego. System kontroli fauny będzie nadzorować obszar, w którym przebywają ptaki drapieżne i kontrolować zwierzęta wchodzące na lotnisko. Dodatkowy zadaniem jest budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Wykonawcy

Prace wykonuje wybrane przez LAP (Lima Airport Partners) konsorcjum firm Ferrovial Construction (lider), Acciona oraz JCC (lokalne przedsiębiorstwo budowlane. Dla lidera jest to pierwszy kontrakt w Peru. Spółka wybudowała już wieże kontrolne na lotniskach Fryderyka Chopina w Warszawie, El Prat w Barcelonie i Adolfo Suareza w Madryt-Barajas.

Dostawą i montażem specjalistycznych systemów łączności, nawigacji i kontroli ruchu lotniczego zajmą się inni wykonawcy.

Przeczytaj także: Varso Tower przerósł Pałac Kultury i Nauki