Jeden z największych portów lotniczych na świecie – Indira Gandhi International (IGI) w Delhi (Indie) – zostanie rozbudowane. Celem jest podniesienie przepustowości pasażerów korzystających z jednego terminala – z obecnych 20 mln do 40 mln rocznie. Inwestycja jest częścią realizacji masterplanu dla lotniska, którego zarząd postawił sobie za cel obsłużenie 100 mln pasażerów rocznie, poczynając od 2030 r.
Lotnisko Indira Gandhi w Delhi. Źródło: saiko3p / Adobe Stock
Projekt inwestycji zakłada budowę nowego terminalu, który będzie używany do obsługi pasażerów lotów międzynarodowych, oraz dodatkowego pasa startowego. Nowe drogi zostaną zbudowane dla istniejących terminali T1 oraz T3, a obszar T1 zostanie powiększony, by pomieścić dodatkowe pasy do rampy odjazdowej. W efekcie IGI stanie się pierwszym lotniskiem w Indiach, które dysponować będzie czterema pasami startowymi.
Oprócz tego zaplanowano budowę „podwójnej drogi kołowania”, która ma pomóc w skróceniu czasu potrzebnego na kołowanie samolotów, korytarz do przemieszczania ładunków dla ciężkich pojazdów, a także budowę nowoczesnych obiektów umożliwiających sprawniejszą obsługę większej liczby pasażerów, m.in. punkty odpraw w terminalu 3.
Budowa dodatkowej drogi startowej potrwa do przyszłego roku, natomiast nowy terminal powstanie do 2025 r.
Lotnisko w Delhi jest największym w Indiach i jednym z największych w Azji. Każdego roku obsługuje blisko 70 mln osób. Otwarty w 1962 r. port dysponuje trzema terminalami i trzema pasami startowymi (jeden z nich wyposażony jest w specjalny system, umożliwiający lądowanie przy ograniczonej widoczności, sięgającej zaledwie 50 m).
Przeczytaj także: Indie: lotnisko Delhi Noida ma być najbardziej zielone w kraju
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.