Wrocławski stadion w kształcie lampionu będzie wykonany wg nowoczesnej koncepcji architektonicznej, stając się nową wizytówką stolicy Dolnego Śląska.

W poprzednim wydaniu naszego czasopisma opisywaliśmy warszawski Stadion Narodowy, na którym prowadzone będą piłkarskie rozgrywki w czasie europejskich mistrzostw EURO 2012. Kolejnym miastem – gospodarzem będzie Wrocław, gdzie trwa budowa najważniejszego na tę imprezę obiektu – stadionu miejskiego. To na nim zostaną rozegrane trzy mecze grupowe.
Odpowiedzialność za budowę obiektu na wrocławskich Maślicach spoczywa na specjalnie do tego powołanej, na mocy Ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO2012™, spółce Wrocław 2012 sp. z o.o.
Projektantem areny jest niemiecka firma JSK Architekci, ta sama, która przygotowała projekt Stadionu Narodowego.
Stadion zostanie wybudowany za 729 mln zł przez konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa SA z udziałem J&P Avax, Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa przemysłowego Nr 2 „Wrobis” S.A oraz Modern Construction Design sp. z o.o. W podpisanej umowie konsorcjum zobowiązało się do ukończenia budowy w ciągu 21 miesięcy.
Projekt i koncepcja stadionu
Projekt budowli, mającej pomieścić maksymalnie 44 279 widzów (w zależności od rangi i rodzaju imprezy), opracowany został przez pracownię architektoniczną JSK Architekci, mającą ogromne doświadczenie w wykonywaniu projektów z zakresie budowy obiektów dworcowych, biurowców, lotnisk i stadionów, w większości zlokalizowanych w Niemczech.
Obiekt w kształcie lampionu będzie wykonany według nowoczesnej koncepcji architektonicznej przy wykorzystaniu wiodących trendów w zakresie funkcjonalności. Nietypowy wygląd stadion zawdzięczać będzie w dużej mierze pokryciu siatką z włókna szklanego z warstwą teflonu. Pozwoli to na użycie różnych barw kolorystycznych w zależności od rodzaju rozgrywanych meczy (np. jeśli w meczu będzie brała udział reprezentacja Polski, kolor stadionu będzie biało-czerwony, a gdy w meczu zagra Śląsk Wrocław, obiekt przybierze kolor zielono-biało-czerwony). Siatka zostanie umocowana przy zastosowaniu stalowych pierścieni, co nada budowli efekt lekkości. Żelbetowe trybuny, jak również cztery budynki satelitarne (przypominające swoim kształtem fasolki) znajdą się pod półprzezroczystą elewacją.
Łącznie ze stadionem powstanie spójna z obiektem infrastruktura otaczająca. Stadion zostanie otoczony promenadą, dzięki której dojście na trybuny możliwe będzie z dwóch stron. Od strony południowej będzie można przejść pod ul. Lotniczą ze strefy zintegrowanego przystanku komunikacji tramwajowej, kolejowej i zewnętrznego parkingu (park&ride). Z kolei od północnej strony ułatwione zostanie dojście od węzła komunikacji publicznej – miejskich tramwajów, autobusów i parkingu dla autokarów. Dzięki świetnie rozbudowanej infrastrukturze na teren stadionu w ciągu godziny dostać będzie się mogło nawet 31 tys. osób. Dodatkowym ułatwieniem w dotarciu do stadionu będzie też bliska lokalizacja autostradowej obwodnicy Wrocławia (AOW).
Wrocławski stadion będzie konstrukcją sześciokondygnacyjną, z trybuną w całości pokrytą dachem. Strefy wejściowe, dojazdowe, techniczno-użytkowe, obsługi stadionu oraz parkingi zostaną zlokalizowane w części przyziemnej. Według projektu pierwsza kondygnacja pełni funkcję wejściową. Na poziomach od drugiego do czwartego znajdują się trybuny usytuowane na jednej płaszczyźnie, a pod nimi dwie kondygnacje z promenadami. Również na tych poziomach zostaną zbudowane cztery budynki, służące jako pomieszczenia funkcjonalno-stadionowe. Na poziomie najwyższym znajdą się stanowiska dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz zajmujących się transmisją telewizyjną.
Przeznaczenie obiektu będzie związane nie tylko z rozgrywanymi na nim meczami, ale również stanie się on miejscem organizacji dużych imprez kulturalnych, koncertów itp. Dlatego też stadion został zaprojektowany jako obiekt wielofunkcyjny, z którego miasto i mieszkańcy będą korzystać przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Obok części stadionowej – sportowej, na którą złożą się strefa VIP (z lożami i incentive box, businessclubem, parkingiem), strefa kibiców (z trybunami i obiektami gastronomicznymi), strefa drużyn (z szatniami) i strefa mediów (z centrum konferencyjnym), została wydzielona również strefa komercyjna. W tej części znajdą się biura klasy A, pomieszczenia rekreacyjne na potrzeby fitness czy część rozrywkowa z kasynem, barami, restauracjami itp.
Podstawowe dane obiektu
– powierzchnia terenu pod budowę stadionu: 16 4152 m2
– powierzchnia zabudowy esplanady: 52 753 m2
– powierzchnia zabudowy stadionu: 41 017 m2
– powierzchnia zieleni: 5 402 m2
– kubatura bez przykrycia: ok. 297 556 m3
– kubatura przykrycia: ok. 488 842 m3
– wymiary obiektu: 272 x 224 m
– wysokość obiektu: 39,33 m = 155,05 m n. p. m.
– ilość kondygnacji: 6
– powierzchnia boiska 68 x 105 m: 7 140 m2
– pokrycie murawy – naturalny produkt darniowy
– maksymalna ilość miejsc siedzących dla kibiców: 44 279
– miejsca dla osób niepełnosprawnych wraz z osobą towarzyszącą: 204
– ilość wszystkich miejsc VIP polska liga: 2 130.
Harmonogram prac budowlanych
Wylewanie fundamentów pod wrocławski stadion rozpoczęto w czerwcu, a prace mają zakończyć się jesienią tego roku.
Budowę trybun i zorganizowanej pod nimi infrastruktury przewidziano na jesień 2009 r. – wczesna wiosna 2010 r.
Żelbetowa konstrukcja stadionu na wysokość około 5,3 m, czyli poziomu +1, zostanie wylana z betonu monolitycznego zbrojonego. Pozostałe poziomy i parkingi zostaną zbudowane z prefabrykatów wysokiej jakości. Działania konstrukcyjne powinny zakończyć się jeszcze w tym roku, a wykończeniowe – jesienią 2010 r.
Zimą ruszą prace związane z konstrukcją dachu i potrwają do lata przyszłego roku. Aby można było zakładać siatkę elewacyjną na bryłę obiektu, niezbędne jest zamontowanie wszystkich szklanych elementów dachu, których funkcją będzie wprowadzenie większej ilości światła naturalnego na boisko. Montaż siatki oraz krzeseł na trybunach powinien zostać zakończony jesienią 2010 r. Jeszcze w tym roku rozpoczną się wstępne prace związane z systemem nawadniania, odwadniania i ogrzewania boiska. Potem przez okres, kiedy na powierzchni płyty stadionowej będą pracować maszyny, prace zostaną przerwane, by ostatecznie je zakończyć i położyć murawę jesienią przyszłego roku.
Zasadniczej zmianie ulegnie całe otoczenie stadionu, gdzie powstaną nowe drogi dojazdowe, przystanek tramwajowy, promenada, tereny zielone, nieruchomości komercyjne itp. Cała zabudowa stadionowa wraz z otaczającą infrastrukturą ma się znacznie przyczynić do zmiany oblicza tej części miasta, jej rozwoju i napływu nowych inwestycji. Obiekt ten niezaprzeczalnie stanie się nową wizytówką stolicy Dolnego Śląska.
Kilka pytań do prezesa spółki Wrocław 2012, Sławomira Wojtasa
Nadzór nad budową inwestycji na EURO 2012, to poważne wyzwanie. Czy nie obawiał się Pan jego podjęcia?
Stadion to symbol i podstawa Mistrzostw w piłce nożnej – bez niego impreza nie odbędzie się. Równocześnie wrocławski obiekt ma z założenia funkcjonować przez wiele lat po EURO 2012 i służyć miastu oraz jego mieszkańcom. To nie tylko stadion sportowy, to miejsce pracy, rekreacji i rozrywki dla wielu osób, które będzie tworzyło nowe centrum miasta. Takie spojrzenie na inwestycję pozwoli nam dopiero na uświadomienie sobie jej rangi. Jednak na co dzień nie skupiamy się na wizji przyszłości i presji znaczenia realizowanej inwestycji, a na dobrze wykonanej pracy.
Jestem dumny z tego, że mam okazję uczestniczyć w realizacji tego projektu. Tym bardziej, że udało mi się zebrać najlepszy z możliwych zespół zaangażowanych profesjonalistów. Dlatego, choć wyzwanie jest duże, jestem pewien sukcesu.
Jak dotychczas przebiegała budowa? Czy pojawiały się jakieś szczególne trudności?
Mimo niesprzyjającej aury podczas tegorocznego lata, udało nam się wyjść z budową ponad poziom zero. Wierzę, że zaplecze techniczne, jakim dysponuje generalny wykonawca, pozwoli na ukończenie budowy zgodnie z harmonogramem. Zadaniem spółki jest dołożenie starań, aby inwestycja spełniała najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, tak by obiekt mógł być eksploatowany także po zakończeniu mistrzostw przez długie lata.
Co odróżnia wrocławski stadion od pozostałych, powstających w Polsce obiektów?
Z całą pewnością podświetlana siatka okalająca obiekt, której iluminację będzie można dostosować do charakteru odbywającej się na nim imprezy. To również jeden z 22 stadionów piłkarskich na świecie o wysokiej, przyznawanej przez UEFA, klasie ELITE. Nie należy jednak zapominać, że stadion, poza sportową, będzie miał także inne funkcje. W postaci powierzchni biurowych do wynajęcia. W obrębie stadionu będą mogły się znaleźć również dyskoteka, kasyno, centrum fitness, oraz sklep dla fanów, coraz lepiej spisującej się w rozgrywkach ekstraklasy, wrocławskiej drużyny „Śląsk-Wrocław”. Można się spodziewać, że wraz z ukończeniem budowy stadionu oraz towarzyszącej mu infrastruktury w pn. – zach. części Wrocławia powstanie kolejne centrum, które będą mogli odwiedzać nie tylko kibice piłki nożnej i fani koncertów, ale całe rodziny, chcące spędzić ciekawie czas wolny.
Kto zajmie się zarządzaniem obiektu po zakończeniu budowy?
Jesteśmy w trakcie wyboru operatora stadionu, którego zadaniem będzie efektywne zarządzanie stadionem i organizacja jak najciekawszych imprez na gotowym obiekcie. W postępowaniu tym postawiliśmy na doświadczenie kandydatów. Wszyscy pretendenci do miana operatora to międzynarodowe firmy o światowej renomie. Obiekty zarządzane przez te firmy są na stałe wpisane w grafik tras koncertowych takich gwiazd jak Madonna czy The Rolling Stones. Jesteśmy więc pewni, że bez względu na ostateczny wynik postępowania, zarządzać obiektem będzie profesjonalna firma.
Odpowiedzialność za budowę obiektu na wrocławskich Maślicach spoczywa na specjalnie do tego powołanej, na mocy Ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO2012™, spółce Wrocław 2012 sp. z o.o.
Projektantem areny jest niemiecka firma JSK Architekci, ta sama, która przygotowała projekt Stadionu Narodowego.
Stadion zostanie wybudowany za 729 mln zł przez konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa SA z udziałem J&P Avax, Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa przemysłowego Nr 2 „Wrobis” S.A oraz Modern Construction Design sp. z o.o. W podpisanej umowie konsorcjum zobowiązało się do ukończenia budowy w ciągu 21 miesięcy.
Projekt i koncepcja stadionu
Projekt budowli, mającej pomieścić maksymalnie 44 279 widzów (w zależności od rangi i rodzaju imprezy), opracowany został przez pracownię architektoniczną JSK Architekci, mającą ogromne doświadczenie w wykonywaniu projektów z zakresie budowy obiektów dworcowych, biurowców, lotnisk i stadionów, w większości zlokalizowanych w Niemczech.
Obiekt w kształcie lampionu będzie wykonany według nowoczesnej koncepcji architektonicznej przy wykorzystaniu wiodących trendów w zakresie funkcjonalności. Nietypowy wygląd stadion zawdzięczać będzie w dużej mierze pokryciu siatką z włókna szklanego z warstwą teflonu. Pozwoli to na użycie różnych barw kolorystycznych w zależności od rodzaju rozgrywanych meczy (np. jeśli w meczu będzie brała udział reprezentacja Polski, kolor stadionu będzie biało-czerwony, a gdy w meczu zagra Śląsk Wrocław, obiekt przybierze kolor zielono-biało-czerwony). Siatka zostanie umocowana przy zastosowaniu stalowych pierścieni, co nada budowli efekt lekkości. Żelbetowe trybuny, jak również cztery budynki satelitarne (przypominające swoim kształtem fasolki) znajdą się pod półprzezroczystą elewacją.
Łącznie ze stadionem powstanie spójna z obiektem infrastruktura otaczająca. Stadion zostanie otoczony promenadą, dzięki której dojście na trybuny możliwe będzie z dwóch stron. Od strony południowej będzie można przejść pod ul. Lotniczą ze strefy zintegrowanego przystanku komunikacji tramwajowej, kolejowej i zewnętrznego parkingu (park&ride). Z kolei od północnej strony ułatwione zostanie dojście od węzła komunikacji publicznej – miejskich tramwajów, autobusów i parkingu dla autokarów. Dzięki świetnie rozbudowanej infrastrukturze na teren stadionu w ciągu godziny dostać będzie się mogło nawet 31 tys. osób. Dodatkowym ułatwieniem w dotarciu do stadionu będzie też bliska lokalizacja autostradowej obwodnicy Wrocławia (AOW).
Wrocławski stadion będzie konstrukcją sześciokondygnacyjną, z trybuną w całości pokrytą dachem. Strefy wejściowe, dojazdowe, techniczno-użytkowe, obsługi stadionu oraz parkingi zostaną zlokalizowane w części przyziemnej. Według projektu pierwsza kondygnacja pełni funkcję wejściową. Na poziomach od drugiego do czwartego znajdują się trybuny usytuowane na jednej płaszczyźnie, a pod nimi dwie kondygnacje z promenadami. Również na tych poziomach zostaną zbudowane cztery budynki, służące jako pomieszczenia funkcjonalno-stadionowe. Na poziomie najwyższym znajdą się stanowiska dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz zajmujących się transmisją telewizyjną.
Przeznaczenie obiektu będzie związane nie tylko z rozgrywanymi na nim meczami, ale również stanie się on miejscem organizacji dużych imprez kulturalnych, koncertów itp. Dlatego też stadion został zaprojektowany jako obiekt wielofunkcyjny, z którego miasto i mieszkańcy będą korzystać przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Obok części stadionowej – sportowej, na którą złożą się strefa VIP (z lożami i incentive box, businessclubem, parkingiem), strefa kibiców (z trybunami i obiektami gastronomicznymi), strefa drużyn (z szatniami) i strefa mediów (z centrum konferencyjnym), została wydzielona również strefa komercyjna. W tej części znajdą się biura klasy A, pomieszczenia rekreacyjne na potrzeby fitness czy część rozrywkowa z kasynem, barami, restauracjami itp.
Podstawowe dane obiektu
– powierzchnia terenu pod budowę stadionu: 16 4152 m2
– powierzchnia zabudowy esplanady: 52 753 m2
– powierzchnia zabudowy stadionu: 41 017 m2
– powierzchnia zieleni: 5 402 m2
– kubatura bez przykrycia: ok. 297 556 m3
– kubatura przykrycia: ok. 488 842 m3
– wymiary obiektu: 272 x 224 m
– wysokość obiektu: 39,33 m = 155,05 m n. p. m.
– ilość kondygnacji: 6
– powierzchnia boiska 68 x 105 m: 7 140 m2
– pokrycie murawy – naturalny produkt darniowy
– maksymalna ilość miejsc siedzących dla kibiców: 44 279
– miejsca dla osób niepełnosprawnych wraz z osobą towarzyszącą: 204
– ilość wszystkich miejsc VIP polska liga: 2 130.
Harmonogram prac budowlanych
Wylewanie fundamentów pod wrocławski stadion rozpoczęto w czerwcu, a prace mają zakończyć się jesienią tego roku.
Budowę trybun i zorganizowanej pod nimi infrastruktury przewidziano na jesień 2009 r. – wczesna wiosna 2010 r.
Żelbetowa konstrukcja stadionu na wysokość około 5,3 m, czyli poziomu +1, zostanie wylana z betonu monolitycznego zbrojonego. Pozostałe poziomy i parkingi zostaną zbudowane z prefabrykatów wysokiej jakości. Działania konstrukcyjne powinny zakończyć się jeszcze w tym roku, a wykończeniowe – jesienią 2010 r.
Zimą ruszą prace związane z konstrukcją dachu i potrwają do lata przyszłego roku. Aby można było zakładać siatkę elewacyjną na bryłę obiektu, niezbędne jest zamontowanie wszystkich szklanych elementów dachu, których funkcją będzie wprowadzenie większej ilości światła naturalnego na boisko. Montaż siatki oraz krzeseł na trybunach powinien zostać zakończony jesienią 2010 r. Jeszcze w tym roku rozpoczną się wstępne prace związane z systemem nawadniania, odwadniania i ogrzewania boiska. Potem przez okres, kiedy na powierzchni płyty stadionowej będą pracować maszyny, prace zostaną przerwane, by ostatecznie je zakończyć i położyć murawę jesienią przyszłego roku.
Zasadniczej zmianie ulegnie całe otoczenie stadionu, gdzie powstaną nowe drogi dojazdowe, przystanek tramwajowy, promenada, tereny zielone, nieruchomości komercyjne itp. Cała zabudowa stadionowa wraz z otaczającą infrastrukturą ma się znacznie przyczynić do zmiany oblicza tej części miasta, jej rozwoju i napływu nowych inwestycji. Obiekt ten niezaprzeczalnie stanie się nową wizytówką stolicy Dolnego Śląska.
Kilka pytań do prezesa spółki Wrocław 2012, Sławomira Wojtasa
Nadzór nad budową inwestycji na EURO 2012, to poważne wyzwanie. Czy nie obawiał się Pan jego podjęcia?
Stadion to symbol i podstawa Mistrzostw w piłce nożnej – bez niego impreza nie odbędzie się. Równocześnie wrocławski obiekt ma z założenia funkcjonować przez wiele lat po EURO 2012 i służyć miastu oraz jego mieszkańcom. To nie tylko stadion sportowy, to miejsce pracy, rekreacji i rozrywki dla wielu osób, które będzie tworzyło nowe centrum miasta. Takie spojrzenie na inwestycję pozwoli nam dopiero na uświadomienie sobie jej rangi. Jednak na co dzień nie skupiamy się na wizji przyszłości i presji znaczenia realizowanej inwestycji, a na dobrze wykonanej pracy.
Jestem dumny z tego, że mam okazję uczestniczyć w realizacji tego projektu. Tym bardziej, że udało mi się zebrać najlepszy z możliwych zespół zaangażowanych profesjonalistów. Dlatego, choć wyzwanie jest duże, jestem pewien sukcesu.
Jak dotychczas przebiegała budowa? Czy pojawiały się jakieś szczególne trudności?
Mimo niesprzyjającej aury podczas tegorocznego lata, udało nam się wyjść z budową ponad poziom zero. Wierzę, że zaplecze techniczne, jakim dysponuje generalny wykonawca, pozwoli na ukończenie budowy zgodnie z harmonogramem. Zadaniem spółki jest dołożenie starań, aby inwestycja spełniała najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, tak by obiekt mógł być eksploatowany także po zakończeniu mistrzostw przez długie lata.
Co odróżnia wrocławski stadion od pozostałych, powstających w Polsce obiektów?
Z całą pewnością podświetlana siatka okalająca obiekt, której iluminację będzie można dostosować do charakteru odbywającej się na nim imprezy. To również jeden z 22 stadionów piłkarskich na świecie o wysokiej, przyznawanej przez UEFA, klasie ELITE. Nie należy jednak zapominać, że stadion, poza sportową, będzie miał także inne funkcje. W postaci powierzchni biurowych do wynajęcia. W obrębie stadionu będą mogły się znaleźć również dyskoteka, kasyno, centrum fitness, oraz sklep dla fanów, coraz lepiej spisującej się w rozgrywkach ekstraklasy, wrocławskiej drużyny „Śląsk-Wrocław”. Można się spodziewać, że wraz z ukończeniem budowy stadionu oraz towarzyszącej mu infrastruktury w pn. – zach. części Wrocławia powstanie kolejne centrum, które będą mogli odwiedzać nie tylko kibice piłki nożnej i fani koncertów, ale całe rodziny, chcące spędzić ciekawie czas wolny.
Kto zajmie się zarządzaniem obiektu po zakończeniu budowy?
Jesteśmy w trakcie wyboru operatora stadionu, którego zadaniem będzie efektywne zarządzanie stadionem i organizacja jak najciekawszych imprez na gotowym obiekcie. W postępowaniu tym postawiliśmy na doświadczenie kandydatów. Wszyscy pretendenci do miana operatora to międzynarodowe firmy o światowej renomie. Obiekty zarządzane przez te firmy są na stałe wpisane w grafik tras koncertowych takich gwiazd jak Madonna czy The Rolling Stones. Jesteśmy więc pewni, że bez względu na ostateczny wynik postępowania, zarządzać obiektem będzie profesjonalna firma.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.