Obecnie Unia Europejska ma cztery strategie makroregionalne, dla regionów: Morza Bałtyckiego, Dunaju, adriatycko-jońskiego oraz alpejskiego. Głównymi korzyściami z przyjęcia Strategii Karpackiej mają być m.in. dostęp do środków UE czy nowy impuls dla współpracy w zakresie inwestycji.

Karpaty łączą różne regiony i państwa na wielu płaszczyznach: geograficznej, etnologicznej, kulinarnej, przyrodniczej, historycznej, turystycznej. Trzeba tylko te porozrzucane puzzle uporządkować i stworzyć platformę współpracy. Tym właśnie będzie Strategia Karpacka – mówi, cytowany w komunikacie, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.


Jak tłumaczono, strategia będzie kłaść nacisk na zrównoważony, zielony i spójny rozwój regionu. W jej ramach może być budowana np. Via Carpatia. To międzynarodowy szlak, który połączy Litwę z Grecją poprzez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Na terenie naszego kraju liczyć będzie około 700 km. Fragment ten będzie przebiegać w ciągu dróg ekspresowych: S61, S8, S17 oraz S19.

W Polsce Strategią Karpacką objęte byłyby woj. podkarpackie i małopolskie. Podpisy na Deklaracji Karpackiej złożyli przedstawiciele Polski, Węgier, Ukrainy i Słowacji. Do tych państw będą mogły dołączyć też inne kraje, na terenie których leżą Karpaty.

Przeczytaj także: Klimat Polski będzie zbliżony do śródziemnomorskiego