• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Największe miasta świata – ranking 2022

Opublikowano: 09-06-2022 Źródło: worldpopulationreview.com, inzynieria.com

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) już w 2030 r. aż 27% ludności świata będzie żyć w miastach mających przynajmniej 1 mln mieszkańców. W tym samym czasie, w co najmniej dziesięciomilionowych populacja osiągnie łącznie 730 mln.


RANKING NAJWIĘKSZYCH MIAST ŚWIATA 2022 pod względem liczby ludności. Fot. beeboys/Adobe Stock RANKING NAJWIĘKSZYCH MIAST ŚWIATA 2022 pod względem liczby ludności. Fot. beeboys/Adobe Stock

Choć w trakcie pandemii można było usłyszeć, że, choćby w Polsce, coraz więcej osób zamierza przenieść się z miasta na wieś, to zdecydowana większość głównych światowych metropolii notuje wzrost liczby mieszańców, co widać w poniższym rankingu największych miast świata.

Cały czas pierwsze trzy miejsca w zestawieniu największych miast świata zajmują japońskie Tokio, indyjskie Delhi oraz chiński Szanghaj. W pierwszej dziesiątce największych miast próżno szukać przykładów z Europy. Na dalszym, 13. miejscu, jest turecki Istambuł, choć to przecież metropolia znajdującą się na dwóch kontynentach (Europa i Azja).

Zobaczcie RANKING NAJWIĘKSZYCH MIAST ŚWIATA 2022

 1. Tokio, Japonia: 37 274 000 mieszkańców (2021 r. – 37 339 804; spadek o 0,18%)

Tokio. Fot. siro46/Adobe Stock

Tokio. Fot. siro46/Adobe Stock

Ponownie liderem rankingu jest Tokio (jap. Wschodnia Stolica), a właściwie tokijska prefektura metropolitalna, w której skład wchodzą 23 dzielnice, region Tama oraz wyspy. Do 1868 r. miasto nazywało się Edo. W 1923 r. Tokio zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi o sile 8,3 w skali Richtera, a w 1945 r. przez amerykańskie bombardowania. Siedzibę ma tu Tokyo Stock Exchang, czyli jedna z największych giełd świata.

Stolica Japonii dwa razy organizowała letnie igrzyska olimpijskie – w 1964 i 2021 r. Tokio to także jedno z najpopularniejszych miejsc pod względem turystycznym. W 2018 r. zostało odwiedzone przez 12,1 mln turystów, tym samym było dziewiątym najczęściej odwiedzanym miastem świata.

Tokio znajduje się w strefie dużej aktywności sejsmicznej. W związku z tym, że cały czas istnieje realne zagrożenie kolejnym wielkim trzęsieniem ziemi, inwestycje budowlane są obwarowane specyficznymi wymaganiami.

Warto pokreślić, że, zgodnie z szacunkami, Edo już w I połowie XVIII w. miało ponad 1 mln mieszkańców, tym samym już wtedy było największym miastem na świecie.

 1. Delhi, Indie: 32 065 760 mieszkańców (2021 r. – 31 181 376; wzrost o 2,84%)

Delhi. Fot. Matyas Rehak/Adobe Stock

Delhi. Fot. Matyas Rehak/Adobe Stock

Legenda głosi, że przez tysiąclecia nabudowano na i obok siebie siedem miast Delhi. Badania archeologiczne potwierdziły, że u źródeł powstania Delhi leży założenie w 1200 p.n.e. pierwszego z nich : Indraprastha. Obecne miasto podzielone jest na dwie części: Stare i Nowe Delhi. 110 lat temu, kiedy Indie znalazły się pod panowaniem Wielkiej Brytanii, stolicę przeniesiono z Kalkuty do Nowego Delhi. W 1947 r. miasto stało się stolicą niepodległych już Indii.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych jest Czerwony Fort. Obiekt, zbudowany w I połowie XVII w., przez ponad dwa stulecia był rezydencją cesarską. Czerwony Fort w Delhi wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mnóstwo turystów odwiedza też Sulabh International Museum of Toiletss, w którym można poznać historię toalet od starożytności aż po czasy obecne. Delhi przoduje w technologii informacyjnej i telekomunikacyjnej.

 1. Szanghaj, Chiny: 28 516 904 mieszkańców (2021 r. – 27 795 702; wzrost o 2,59%)

Szanghaj. Fot. Matyas Rehak/Adobe Stock

Szanghaj. Fot. Matyas Rehak/Adobe Stock

Miasto leży w delcie rzeki Jangcy przy ujściu do Morza Wschodniochińskiego (część Pacyfiku). Dzieli się na 18 dzielnic i jeden powiat, uważane jest za miejsce narodzenia nowoczesnych Chin. W połowie lat 80. XX w. przyznano Szanghajowi wiodącą rolę w modernizacji kraju. W 1990 r. stworzono specjalną strefę gospodarczą Pudong. Obecnie Szanghaj uznawany jest za dobre miejsce dla rozwoju biotechnologii, informatyki i technologii mikroelektronicznej.

To pierwsze miasto na świecie, w którym zaczęła działać komercyjna kolej magnetyczna w transporcie publicznym. W Szanghaju znajduje się najwyższy budynek Chin, Shanghai Tower (632 m wysokości).

 1. Dhaka, Bangladesz: 22 478 116 mieszkańców (2021 r. – 21 741 090; wzrost o 3,39%)

Dhaka. Fot. Maruf/Adobe Stock

Dhaka. Fot. Maruf/Adobe Stock

Nazwa Dhaka pochodzi prawdopodobnie od XI-wiecznej świątyni (hinduizm) Dhakeśwari, która obecnie znajduje się w centrum miasta. Dhaka to główny krajowy ośrodek przemysłu odzieżowego, włókienniczego, spożywczego i metalurgicznego, a także najważniejsze miejsce handlu jutą, ryżem, nasionami roślin oleistych, cukrem i herbatą. To stąd wywodzi się muślin, czyli popularny na całym świecie cienki materiał jedwabny, bawełniany lub wełniany, uznawany za synonim najwyższej jakości.

W 2013 r. niedaleko Dhaki miała miejsce największa we współczesności, pod względem liczby ofiar śmiertelnych, katastrofa budowlana (zginęło 1127 osób).

Około 20 km od Dhaki znajduje się lotnisko, a w samym mieście najpopularniejsze są riksze (każdego dnia na ulice wyjeżdża ich około 400 tys.). W Dhace znajduje się m.in. Bangladesh University of Engineering and Technology.

 1. São Paulo, Brazylia: 22 429 800 mieszkańców (2021 r. – 22 237 472; wzrost o 0,86%)

São Paulo. Fot. Flavio França /Adobve Stock

São Paulo. Fot. Flavio França /Adobve Stock

São Paulo założono w 1554 r. jako misję jezuicką św. Pawła, którego imieniem zostało nazwane. Jest największym miastem nie tylko Ameryki Południowej, ale również półkuli południowej. W XIX w. stało się światowym centrum handlu kawą, a to m.in. za sprawą doprowadzenia linii kolejowej z portu Santos. Metropolię nazywa się gospodarczą stolicą Brazylii.

To jedno z najbardziej zakorkowanych miast świata. Najbogatsi mieszkańcy przemieszczają się helikopterami, wiele budynków ma dachy przystosowane do lądowania śmigłowców.

São Paulo zapoczątkowało walkę miast z reklamami szpecącymi krajobraz. W 2006 r. władze miasta uchwaliły ustawę, na mocy której usunięto ponad 15 tys. billboardów.

Pierwszy drapacz chmur w São Paulo, o nazwie Martinelli, zbudowano w 1929 r. Jedną z najbardziej znanych ulic jest Avenida Paulista, przy której działają najważniejsze instytucje kultury, a siedziby mają największe firmy.

 1. Mexico City, Meksyk: 22 085 140 mieszkańców (2021 r. – 21 918 936; wzrost o 0,76%)

Mexico City. Fot. maqzet/Adobe Stock

Mexico City. Fot. maqzet/Adobe Stock

Mexico City zostało założone w XIV w. przez Azteków (Tenochtitlán). Sercem miasta jest Plac Zócalo, jeden z największych na świecie (aż 46800 m² powierzchni). Mexico City wyróżnia się liczbą muzeów, pod tym względem wyprzedza nawet takie miasta, jak Nowy Jork czy Paryż. Znajduje się tu m.in. Narodowe Muzeum Antropologiczne, jedno z najważniejszych muzeów świata poświęconych tym zagadnieniom.

Mexico City jest pełne kontrastów, kultura rodzimej ludności styka się z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie świątynie funkcjonują w pobliżu azteckich, a zakorkowane ulice z jednym z największym parków. Na Placu Trzech Kultur zobaczyć można azteckie ruiny miasta Tlatelolco, kolonialny kościół Św. Jakuba i nowoczesne Uniwersyteckie Centrum Kulturalne Tlatelolco.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów budowlanych Mexico City jest także Estadio Azteca – stadion piłkarski, który może pomieścić 87 tys. osób, a znajduje się na obszarze dawnego wulkanu Chitle, na wysokości ponad 2200 m nad poziomem morza. Będąc w Mexico City warto zobaczyć także np. pływające ogrody Xochimilco, które ponad 30 lat temu zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

 1. Kair, Egipt: 21 750 020 mieszkańców (2021 r. – 21 322 750; wzrost o 2%)

Kair. Fot. AlexAnton/Adobe Stock

Kair. Fot. AlexAnton/Adobe Stock

Kair leży nad Nilem, czyli jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzek świata. To największe miasto w świecie islamu. Składa się z dwóch części: Kairu i Gizy. Na zachód od Gizy znajdują się najsłynniejsze egipskie zabytki, Sfinks oraz Wielkie Piramidy, natomiast w odległości 18 km od metropolii zobaczyć można ruiny starożytnych miast: Memfis i Sakkary.'

W Kairze znajduje się Muzeum Egipskie, w którym zgromadzono największą na świecie kolekcję związaną z dziejami tego kraju (160 tys. przedmiotów pochodzących z różnych okresów Egiptu).

Centralna część miasta to plac Tahrir, nazywany często Sercem Kairu. Jedną z atrakcji turystycznych jest także suk Chan al-Chalili, czyli główny bazar starej części stolicy Egiptu. W sąsiedztwie bazaru znajduje się Meczet i Uniwersytet Al Azhar (to najważniejsza uczelnia teologiczna w świecie islamu sunnickiego, której początki sięgają X w.).

Częścią metropolii jest również tzw. Miasto Umarłych. To wielki cmentarz, na którym, początkowo, najbiedniejsze osoby zamieszkiwały stare, nieużywane grobowce, a z czasem zaczęto wznosić proste domostwa. Szacuje się, że mieszka tu od 2 do 3 mln osób.

 1. Pekin, Chiny: 21 333 332 mieszkańców (2021 r. – 20 896 820; wzrost o 2,09%)

Pekin. Fot. SeanPavonePhoto/Adobe Stock

Pekin. Fot. SeanPavonePhoto/Adobe Stock

Choć Pekin nie jest największym pod względem liczby ludności miastem w Chinach, to jest ich stolicą. To największy ośrodek polityczny, oświatowy i kulturalny tego kraju. W Pekinie krzyżują się ważne linie kolejowe i trasy drogowe. Miasto jest także węzłem kolejowym w ramach Chińskiej Narodowej Magistrali Kolejowej oraz lotniczym.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Pekinu jest Tian’anmen, czyli Plac Niebiańskiego Spokoju. To tu Mao ogłosił utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej, a cztery dekady później brutalnie stłumiono protesty. Będąc w Pekinie warto też zobaczyć m.in. Zakazane Miasto, czyli jeden z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych kompleksów z typową chińską architekturą z czasów cesarskich.

 1. Mumbaj, Indie: 20 961 472 mieszkańców (2021 r. – 20 667 656; wzrost o 1,42%)

Mumbaj. Fot. muratart/Adobe Stock

Mumbaj. Fot. muratart/Adobe Stock

Mumbaj jest największym portem Indii. To miasto siedmiu wysp połączonych siecią mostów. Leży na zachodnim wybrzeżu, a samo Morze Arabskie najlepiej podziwiać ze słynnej promenady Marine Drive (3,6 km długości).

Obszar Mumbaju zasiedlony był prawdopodobnie już w epoce kamienia łupanego, jednak jego rozwój na dobre rozpoczął się wraz z przybyciem portugalskich najeźdźców. To oni w XVI w. nazwali miasto Bom Bahia (Brytyjczycy w XVII w. zmienili nazwę na Bombay), co oznacza Dobra Zatoka. Hindusi z kolei nazywają swoje miasto Mumbaj, która to nazwa pochodzi od miejscowej bogini Mumby. Oficjalna zmiana nazwy na hinduską nastąpiła w 1995 r.

Biorąc pod uwagę całe Indie, to właśnie w Mumbaju poziom życia jest najwyższy. Z tego powodu każdego dnia do tego miasta dociera wiele osób z biletem w jedną stronę, szukając tu nadziei na przyszłość.

W Mumbaju ciągle można poczuć atmosferę kolonialnych czasów brytyjskich, a to poprzez zachowane obiekty budowlane, jak Brama do Indii czy dworzec nazywany dawniej Victoria Stations.

 1. Osaka, Japonia: 19 059 856 mieszkańców (2021 r. – 19 110 616; spadek o 0,27%)

Osaka. SeanPavonePhoto/Adobe Stock

Osaka. SeanPavonePhoto/Adobe Stock

Osaka (w starożytności Naniwa) to wiodący w Japonii ośrodek biznesu. Z uwagi na położenie w delcie rzeki Yodo z siecią cieków wodnych i kanałów, miasto nazywane jest Wenecją Wschodu. Jak w przypadku wielu światowych metropolii, także w Osace przeszłość przenika się z teraźniejszością. Jest tu np. zamówiony przez słynnego wojownika Toyotomi Hideyoshi, a zbudowany 1586 r. Zamek Oaska (Ōsaka-jō), wówczas największy w Japonii. Z kolei w XX w. symbolem miasta stały się dwie wieże. Tsūtenkaku i Kobe, z których można podziwiać Osakę.

W mieście znajduje się też największe akwarium na świecie (35 tys. zwierząt wodnych). W Zatoce Osaka zbudowano sztuczną wyspę, a na niej port lotniczy Kansai.

To właśnie w Osace zapoczątkowano badania nad krajowymi alternatywnymi odnawialnymi źródłami energii. Miasto odzyskało swą świetność dzięki rozwojowi sektora handlowo-usługowo-finansowego.  

Dalsze miejsca wśród największych miast świata zajmują:

 1.  Chongqing (Chiny; 16 874 740 mieszkańców; w 2021 r. – 16 382 376; +3,01%)

 2. Karachi (Pakistan; 16 839 950; 16,459,472; +2,31%)

 3. Istambuł (Turcja; 15 636 243; 15 415 197; +1.43%)

 4. Kinszasa (Kongo; 15 628 085; 14 970 460; +4,39%)

 5. Lagos (Nigeria; 15 387 639; 14 862 111; +3,54%)

 6. Buenos Aires (Argentyna; 15 369 919; 15 257 673; +0,74%)

 7. Kalkuta (Indie; 15 133 888; 14 974 073; +1;07%)

 8. Manila (Filipiny; 14 406 059; 14 158 573; +1,75%)

 9. Tianjin (Chiny; 14 011 828; 13 794 450; +1,58%)

 10. Guangzhou (Chiny; 13 964 637; 13 635 397; +2.41%).

 

Największe miasta świata 2022 – podsumowanie

Tokio jest wciąż największym miastem świata pod względem ludności, jednak eksperci przewidują, że mniej więcej około 2028 r. odda palmę pierwszeństwa na rzecz Delhi. Zdaniem statystyków, stanie się tak z uwagi na spadający współczynnik urodzeń i starzejącą się populację przy jednoczesnym rozwoju miast indyjskich i chińskich.

A co z polskimi miastami? Wśród największych miast świata w 2022 r. najwyższe – 281. miejsce zajmuje Warszawa (1 794 532 mln mieszkańców przy 1 789 620 w 2021 r.; +0,27%). Poza tym 743. jest Kraków, 873. Łódź, 908. Wrocław, a 1141. Poznań.

Przeczytaj także: 50 największych producentów ropy naftowej – ranking 2022

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.