Most na obwodnicy będzie rekordzistą ze względu na najwyższy pylon w Polsce, liczący 122 m wysokości (dla porównania najwyższe obecnie pylony mostów: im. Jana Pawła II w Gdańsku i Siekierkowskiego w Warszawie mają odpowiednio 97 i 90 m). Także przęsła zaprojektowano dłuższe od przepraw w innych miastach – dwa równe po 256 m (razem 512 m). Dzięki temu stanie się najdłuższym podwieszanym na jednym pylonie mostem w kraju. Ponadto przeprawa jako pierwsza będzie wyposażona w komputerowy monitoring. System ten ma wykrywać awarie i uszkodzenia konstrukcji. Kierowcy pojadą przez most nad Wyspą Rędzińską, Odrą i i śluzami wodnymi, po trzech pasach w każdym kierunku.

Zakres inwestycji obejmuje ponadto budowę odcinków dojazdowych dróg, przebudowę kolidujących sieci energetycznych, budowę sieci wodociągowej, stacji transformatorowej i oświetlenia drogowego. Nie zapomniano o aspektach ekologicznych: wzdłuż mostu zostaną zamontowane specjalne ekrany zapobiegające zderzeniom samochodów z ptakami. Aby zapobiec oślepianiu zwierząt, zostaną wykorzystane lampy o minimalnej emisji promieniowania.Most ma być gotowy do roku 2011.

Autostradowa obwodnica Wrocławia będzie mieć długość ponad 35 km na północno-zachodniego obrzeża miasta. Inwestycja ma kolosalne znaczenie nie tylko dla Wrocławia, ale dla całego regionu. Dzięki tej drodze ruch tranzytowy (również międzynarodowy) nie będzie już kierowany przez zatłoczone centrum stolicy Dolnego Śląska. Droga połączy najważniejsze trasy – autostradę A4 oraz drogi krajowe nr 5 i 8 (na Poznań i Warszawę). Na obwodnicy zaplanowanych zostało m.in. 10 węzłów drogowych oraz ponad 20 różnych mostów i wiaduktów.