W tym roku wraz z BUDMĄ odbyły się również Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Sprzętu Budowlanego BUMASZ. Równolegle zaprezentowano Międzynarodową Wystawę Zabezpieczeń SECUREX. Dla zwiedzających targi była to możliwość poznania i bezpośredniego porównania przedstawianych ofert oraz dokonania optymalnych wyborów, targi odwiedziło 57 tys. osób.
Tegoroczne targi zgromadziły około 1000 wystawców z 28 państw; w targach BUMASZ uczestniczyło 100 wystawców. Na 40 tys. m2 powierzchni wystawienniczej prezentowali oni swoje produkty, gdzie część z nich czekała na targową premierę. W tym roku krajami partnerskimi były Rosja i Białoruś, z tej okazji pod hasłem "Budujemy platformę wzajemnej współpracy" odbyło się Forum Budowlane Polska - Rosja - Białoruś, wspólne przedsięwzięcie Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa i Targów Poznańskich.
W czasie targów doliczono się około 70 różnego rodzaju imprez; warsztatów, konferencji i seminariów. Tematyka poszczególnych spotkań skupiła się na bieżących problemach budownictwa i ich rozwiązywaniu, nowościach w branży oraz na tematyce związanej z naszym członkowstwem w Unii Europejskiej, zmieniającym się prawem, a także wytycznych w zamówieniach publicznych.
Targowe ekspozycje BUDMY, BUMASZU, SECUREXU prezentowały się okazale. Ciekawe aranżacje stoisk, niezwykle pomysłowe prezentacje., kolorowe promocyjne materiały oraz wyścigi wystawców w metodach zwrócenia uwagi na swoja ofertę sprawiły, że podczas targów panował tłok, momentami utrudniający poruszanie się pomiędzy stoiskami.
Główną grupą osób odwiedzających targi byli indywidualni odbiorcy, którzy opanowali BUDMĘ, celem bezpośredniego porównania dostępnych ofert czy dokonania optymalnego wyboru. W budynku wystawienniczym targów BUMASZ panował większy "ład i spokój". Przy ekspozycjach i na stoiskach wystawienniczych można spotkać było głównie producentów, dystrybutorów, dostawców. Umiarkowany ruch pozwalał wystawcom zaprezentować najnowsze technologie, materiały lub urządzenia potencjalnym klientom.
Tegoroczne targi BUDMA, BUMASZ, SECUREX potwierdziły opinię, że pomimo optymistycznych prognoz i rosnącej produkcji przemysłowej, budownictwo nie odczuło jeszcze poprawy koniunktury. Potwierdzają to zwiedzający targi. Największym zainteresowaniem cieszyła się BUDMA - której ekspozycje pokazywały na co mogą liczyć ci, którzy budują lub remontują mieszkanie. Brak zamówień branży budowlanej powinno zmienić nasze członkowstwo w UE. Istnieje także szansa, że powstaną odpowiednie umowy o uprzywilejowanym eksporcie na Wschód Europy jako owoc Forum Budowlanego Polska - Rosja - Białoruś.
Dało się także usłyszeć głosy, że zbliżające się wstąpienie Polski w struktury europejskie wywrze znaczna rolę w polskiej gospodarce i całe budownictwo odczuje większy ruch na rynku. Można więc wnioskować, że przyszłe targi organizowane w Poznaniu, ściągną większą liczbę producentów, dostawców, inwestorów, wykonawców i będą oni stanowić mocna grupę wśród odwiedzających targi indywidualnych klientów zainteresowanych głównie wykończeniem własnego domu, urządzeniem mieszkania czy jego zabezpieczeniem.