Podpisany dokument reguluje sprawę własności i posiadania terenów, gdzie zbudowany zostanie dworzec Fabryczny, Nowe Centrum Łodzi i tunel, łączący dworzec Fabryczny z dworcem Kaliskim.

Zgodnie z umową kolej przekazała miastu działki o powierzchni 15 tys. m2 a miasto przekazało na rzecz PKP 12 tys. m2.

Jeszcze w połowie miesiąca ma być gotowe porozumienie o wspólnej realizacji inwestycji. Każda strona będzie realizowała swoją jej część, jednak przetarg zostanie przygotowany wspólnie.

W okolicach ulic: Tuwima, Narutowicza, Sienkiewicza i Kopcińskiego teren podzielony jest na dwie strefy. W jednej części powstaną obiekty związane z pełnieniem funkcji kulturalnej, a w drugiej - komercyjnej. W pierwszej strefie powstanie rynek, gdzie będą się odbywać masowe imprezy. Zaplanowano budowę ulic: Żydowskiej, Niemieckiej, Rosyjskiej i Polskiej, które to nazwy nawiązują do historii miasta. Nieopodal rynku zbudowane zostanie centrum festiwalowo-kongresowe i budynki Specjalnej Strefy Kultury. Ponadto powstanie m.in. Muzeum Techniki z największą na świecie ekspozycją na temat energii oraz okno medialne, umożliwiające transmisje na żywo.

Transport komunikacyjny z Nowego Centrum Łodzi zapewni podziemny węzeł komunikacyjny, na który złoży się kolej wysokich prędkości, kolej regionalną, komunikacja autobusowa i miejska. Perony dworca kolejowego Łódź-Fabryczna zostaną zbudowane 16 m pod ziemią, a część dworca autobusowego - 6 m pod ziemią.