Na odnowienie miast Unia przyznała nam 3,8 mld zł. Projekty są realizowane nie tylko przez samorządy, ale też np. przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe - informuje dziennik Rzeczpospolita. Rewitalizacji poddawane są m.in. skupiska bloków mieszkalnych, budynki zabytkowe, hale sportowe, rynki miejskie, parki, nabrzeża, tereny pofabryczne czy dawne zabudowania wojskowe.

Pieniądze z UE trafiają do włodarzy miast i gmin, ale też do spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. W takich przypadkach trzeba też wykazać się wkładem własnym na poziomie około 30%, jednak wiele wspólnot czy spółdzielni podejmuje takie działania i remontuje części wspólne wielorodzinnych budynków mieszkalnych.
Wśród beneficjentów znalazły się również diecezje, które za unijne pieniądze odnawiają obiekty sakralne. O środki unijne postarały się też firmy prywatne, które m.in. chcą przebudowywać obiekty po dawnych fabrykach, by w ich miejsce powstały centra biznesowe, handlowe czy rozrywkowe.
Konkursy w wielu miastach czy gminach zostały już rozstrzygnięte, a większość pieniędzy została rozdysponowana. Wiele projektów odnowy jest już zakończone. Pieniądze zostały jeszcze w woj. łódzkim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, mazowieckim i małopolskim, gdzie w najbliższym czasie zostaną rozpisane konkursy.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.