Według najnowszego raportu Cushman & Wakefield, obecnie na Warmii i Mazurach jest 67 hoteli, wśród których przeważają hotele dwu- i trzygwiazdkowe - łącznie jest ich 55. Za to w ciągu najbliższych dwóch lat powstaną tam trzy hotele o podwyższonym standardzie.

Największą taką inwestycją będzie pięciogwiazdkowy Sheraton w Tałtach koło Mikołajek, którego budowa pochłonie 250 mln zł. Prace mają ruszyć już jesienią tego roku, a obiekt ma przyjąć pierwszych gości w połowie 2014 r. Nowy hotel będzie konkurencją dla jedynego w regionie hotelu w tym standardzie – Spa Dr Irena Eris w Mikołajkach.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, zostanie wybudowanych jeszcze siedem mniejszych hoteli, m.in. pięciogwiazdkowy Grand Tiffi w Iławie, czterogwiazdkowy hotel Inpro w Mikołajkach oraz trzygwiazdkowy obiekt nad brzegiem Jezioraka. Łączna ich wartość wyniesie około 700 mln zł.

Zdaniem ekspertów, mazurski hotelowy boom inwestycyjny może przyciągnąć w ten rejon także operatorów sieciowych. Obecnie tylko dwa obiekty zarządzane są przez międzynarodowych operatorów: Mercure Mrongovia Resort & Spa w Mrągowie oraz Omega w Olsztynie, należący do Accor Hotels & Resorts, zaś kolejne osiem hoteli jest zarządzanych przez operatorów krajowych.