Drugi zbiornik udało się, dzięki m.in. zastosowaniu nowych technologii, postawić wcześniej niż zakładano. Zewnętrzne cylindry, które w przyszłości chronić będą zbiorniki ze stali kriogenicznej, stanęły po upływie 8 miesięcy od wmurowania kamienia węgielnego w marcu tego roku. „W ciągu 2 miesięcy, w dwóch 4-tygodniowych i 24-godzinnych maratonach, powstały ściany obu zbiorników. Mają one 40 m wysokości, 80 m średnicy i należą do największych w Europie” – czytamy w komunikacie spółki.

Przez cały czas realizowania zadania panowała sprzyjająca pracom pogoda, jednak z powodu ostatnich dość silnych wiatrów, mogących być zagrożeniem dla bezpieczeństwa osób pracujących na wysokościach, zdecydowano o przyspieszeniu robót, aby można było zdjąć szalunki, oświetlenie i pozostałe konstrukcje ze szczytu zbiornika.

Wykonawca przygotowuje się do kolejnych etapów działań związanych z budową gazoportu. „W pierwszym kwartale 2012 r. oba betonowe walce przykryją betonowe kopuły. Dziś już trwają prace przy elementach stalowych, które zostaną przy pomocy sprężonego powietrza uniesione wewnątrz cylindrów i staną się podstawą konstrukcji dachów. To będzie kolejna bardzo skomplikowania operacja umożliwiająca utrzymanie wysokiego tempa prac” – informuje Polskie LNG.

W dalszej części ruszy budowa estakady łączącej zbiorniki z częścią morską terminalu. W 2012 r. spawacze zajmą się łączeniem stali kriogenicznej pod zbiorniki właściwe, w których będzie utrzymywany gaz w stanie skroplonym.