W tym roku BUDMĘ zorganizowano pod hasłem "Budownictwo przyszłości", a jej celem była popularyzacja nowatorskich rozwiązań oraz świadome i odpowiedzialne kształtowanie zdrowej i funkcjonalnej przestrzeni społecznej. Zamierzeniem organizatorów było, aby targi odegrały dużą rolę w kształtowaniu kierunków dla budownictwa.

Wśród nowatorskich tematów, które były poruszane w trakcie tegorocznych targów, znalazły się m.in. wykorzystanie nano-technologii, budownictwo wysokościowe, akustyka wnętrz, jak również tzw. building information modeling, czyli komputerowo wspomagane projektowanie, wykonawstwo i eksploatacja budynków. Ponadto promowane było budownictwo kubaturowe, przemysłowe i specjalistyczne, ze szczególnym uwzględnieniem renowacji i termomodernizacji istniejącej zabudowy. Duży nacisk położono na budownictwo energooszczędne i ekologiczne.

Najnowsze dostępne na rynku rozwiązania dla różnych sektorów branży budowlanej można było obejrzeć na powierzchni przekraczającej 60 tys. m2, gdzie zaprezentowało się ponad 1200 firm z 33 krajów.

Interaktywną formułę targów uzupełniły warsztaty, ekspozycje specjalne oraz dynamiczne pokazy, podczas których w atrakcyjny i widowiskowy sposób prezentowane były najnowsze technologie i materiały budowlane, jak choćby w przypadku ekspozycji BUDSHOW 2012, gdzie powstał nowoczesny dom wyróżniający się niskimi wskaźnikami energii.

Wśród imprez towarzyszących nie zabrakło również licznych specjalistycznych spotkań i konferencji. Uczestnicy BUDMY mogli wziąć udział w m.in. w następujących wydarzeniach: „Bezpieczeństwo pracy w budownictwie – rola i odpowiedzialność nadzoru”, „Nano-technologie w budownictwie”, „Co nas czeka na rynku materiałów budowlanych?”, „Trendy w budownictwie”, „Prawo budowlane - najnowsze zmiany”, III Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego, „Kompozyty w budownictwie”, oraz seminariach: „Wymagania techniczne dla maszyn budowlanych”, „Budownictwo przyszłości = budownictwo zrównoważone”, „Zbudujemy bezpieczną elektrownię jądrową”.

Tegoroczną nowością były wydarzenia i wystawy związane z organizowanym po raz pierwszy na BUDMIE projektem Strada di Architettura Budma 2012. Była to specjalna ścieżka zwiedzania poprzez trzy strefy, w których odbywały się m.in. wydarzenia z udziałem zaproszonych architektów światowego formatu. Gośćmi specjalnymi byli: profesor Dietmar Berle, wykładający na słynnej ETH w Zurychu, oraz Aron Losonczi, który opatentował i udoskonalił transparentny beton (próbki tego materiału można było zobaczyć na BUDMIE). Ponadto jak co roku zostały wręczone Złote Medale MTP przyznawane innowacyjnym produktom budowlanym najwyższej jakości.

Wydarzeniem towarzyszącym były organizowane równolegle Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów oraz Sprzętu Budowlanego BUMASZ. Tematyka tego organizowanego co dwa lata wydarzenia koncentrowała się nie tylko na specjalistycznych pojazdach i maszynach budowlanych i drogowych, ale również na niezbędnym sprzęcie dodatkowym, akcesoriach i usługach. Ponad 200 wystawców zaprezentowało swoją ofertę skierowaną do przedstawicieli firm budowlano – remontowych, inżynieryjno – drogowych, wypożyczalni maszyn i sprzętu budowlanego, deweloperów, rejonowych dyrekcji dróg publicznych, działów inwestycyjnych miast i powiatów, a także biur projektowych.

Oprócz możliwości zapoznania się z najnowszą ofertą wystawców, z ciekawymi produktami oraz usługami, zwiedzający targi BUMASZ wzięli mieli możliwość wzięcia udziału w licznych wydarzeniach dodatkowych, m.in. w Dniach Inżyniera Budownictwa.

Doroczne targi BUDMA to jedna z najważniejszych imprez poświęconych branży budowlanej, stanowiąca idealną okazję nie tylko do zdobywania nowej wiedzy o najnowszych trendach w sektorze, ale również do spotkań biznesowych i wymiany doświadczeń pomiędzy specjalistami z branży. Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną BUDMĘ, która odbędzie się w dniach 29 stycznia-1 lutego 2013 r. pod hasłem „Budownictwo przyszłości–inteligentna architektura”.

 

Zobacz fotogalerię